Remont podłogi to duże wyzwanie, przy którym pomalowanie ścian lub wymiana mebli wydaje się być znacznie prostszym zadaniem. Całe szczęście przy pomocy profesjonalnej ekipy remontowej zerwanie paneli lub wykładziny i ułożenie nowej podłogi wcale nie jest takie ciężkie i pracochłonne. Do tego wybierając odpowiednie materiały, remont może wyjść tanio i efektownie. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możemy budżetowo odnowić podłogę naszego salonu. Trzy z nich przedstawiliśmy w niniejszym artykule. 

Nowa czy odnowiona podłoga do salonu?

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie postawić to: czy nasza podłoga w salonie na pewno potrzebuje remontu? Często przeprowadzając gruntowną modernizację mieszkania, wydaje nam się, że wszystko wymaga wymiany. Podczas gdy istnieje wiele prac, z których możemy zrezygnować. Należy do nich m.in. zrywanie i położenie nowych płytekparkietuterakotyglazury czy kafelków. Zdecydowanie mniej pieniędzy wydamy na przemalowanie lub odświeżenie parkietu niż na zakup nowego. Oprócz remontu podłogi w salonie nie zapomnijmy o czyszczeniu także listew przypodłogowych 

Jakie są sposoby na niskokosztowne odnowienie podłogi w salonie? 

Wykańczając wnętrze, decydujemy się wybrać trwałe i wysokiej jakości materiały. Mają one nam służyć długie lata. Nie chcemy zbyt często powtarzać remontu podłóg w salonie, który jest zadaniem czasochłonnym i kosztownym. Warto poświęcić więcej uwagi na wybór odpowiednich surowców już na samym początku prac budowlanych. Salon jest jednak miejscem często uczęszczanym przez lokatorów i gości. Jest zatem niemożliwe, aby przy tak intensywnej eksploatacji przetrwał w nienaruszonym stanie wiele lat. 

jak niskim kosztem odnowic podloge w salonie 1024x683 Kraków

Sposób 1: cyklinowanie podłogi

Jednym ze sprawdzonych sposobów na przeprowadzenie remontu podłogi w salonie jest jej cyklinowanie. Wykorzystuje się je szczególnie przy drewnianych parkietach i panelach podłogowych. Utarło się wiele mitów związanych z panelami podłogowymi, które skutecznie obalamy w jednym ze swoich artykułów. Jeśli w Twoim domu znajdują się właśnie one, to bardzo łatwym sposobem na ich odnowienie, jest szlifowanie podłogi specjalną maszyną, tzw. cykliniarką. Jej celem jest zdarcie wierzchniej powłoki drewna. Odsłoniętą fakturę ponownie trzeba pokryć środkami ochronnymi i lakierem. Zabieg cyklinowania należy powtórzyć co najmniej 2 razy, zmniejszając kolejno gramatury papieru ściernego. Parkiet poddawany temu procesowi musi być wystarczająco gruby. Inaczej zdarta podłoga w salonie będzie osłabiona, a efekt odwrotny od zamierzonego. 

Chcesz przeprowadzić remont drewnianej podłogi w salonie? Więcej rad na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Co położyć na starą podłogę drewnianą? Przegląd najlepszych materiałów.

Sposób 2: położenie wykładziny dywanowej

Kolejnym rozwiązaniem na tani remont podłogi jest położenie na niej wykładziny dywanowej. Nie jest ona droga, a jej montaż nie jest trudny. Tym zabiegiem stworzymy przytulne wnętrze salonu. Miły w dotyku materiał, rozłożony na obszarze całego pokoju, jest polecany szczególnie wtedy, gdy w naszym domu są małe, raczkujące dzieci. Z wykładziną dywanową stawianie pierwszych kroków jest znacznie łatwiejsze. Alternatywnym sposobem jest kupno dywanu. Sprawdzi się, jeśli chcemy sprytnie zamaskować uszkodzenia w naszej podłodze. 

Sposób 3: pomalowanie podłogi 

Najprostszym sposobem na odnowienie podłogi jest jej pomalowanie. Jeśli nasze panele czy posadzka z płytek trzymają się dobrze, wystarczy wybrać farbę, która je skutecznie pokryje. W ten sposób możemy odnowić podłogę w salonie zarówno drewnianą, ceramiczną, jak i betonową. Konieczne jest dobre przygotowanie posadzki do remontu. Podłoga w salonie powinna być oczyszczona i osuszona. Dopiero wtedy możemy przejść do gruntowania, a następnie do malowania powierzchni farbą. 

Jak pielęgnować podłogę w salonie?

Podłoga może nam służyć długie lata, jeśli prawidłowo o nią zadbamy. Do każdego rodzaju powierzchni podejście będzie nieco inne. O tym jak pielęgnować matowe i błyszczące płytki, pisaliśmy w artykule: Matowe czy z połyskiem? Postaw na trwałe wykończenie podłogi płytkamiPodłogę naszego salonu należy regularnie zamiatać, odkurzać, następnie dopiero myć ją produktami dobrej jakości. Pod meble, warto nałożyć filcowe podkładki. 

Czy zlecenie remontu podłogi ekipie remontowej to sposób na oszczędność? 

Wszelkie prace remontowe, w tym również wykończenie podłóg w salonie, możemy zlecić profesjonalnej ekipie remontowej. Zwykle wydaje nam się, że samodzielna praca pozwoli zmniejszyć wydatki związane z modernizacją mieszkania. Często jednak bez doświadczenia i umiejętności kończy się ona niepowodzeniem. Fachowcy, wyposażeni w odpowiedni sprzęt i materiały, przeprowadzą remont podłogi znacznie sprawniej, oszczędzając nasz czas i nerwy. 

Poznaj 3 skuteczne sposoby na tanie odnowienie podłogi w salonie

Zadzwoń ☎️