Szpachlowanie razem z gładzeniem to dwa ważne procesy poprzedzające malowanie i wykańczanie wnętrz. Czasami są one konieczne, a innym razem warto je wykonać dla efektów wizualnych. Dzięki tym zabiegom farbę łatwiej rozprowadzić, a ścianę prościej tapetować. Kiedyś mogliśmy szpachlowanie wykonać jedynie ręcznie – w sposób tradycyjny. Teraz możemy sobie pomóc, używając specjalnych maszyn. Pierwszy sposób wciąż jednak lepiej sprawdzi się w niektórych sytuacjach. Jakich? Poniżej przedstawiamy, kiedy warto szpachlować tradycyjnie, a kiedy maszynowo. Zapraszamy do lektury!

Czym jest szpachlowanie?

Najprościej mówiąc, szpachlowanie polega na wyrównywaniu powierzchni. Proces wykonuje się na starych i nowych tynkach. Nierzadko ten proces jest mylony z gładzeniem. Pomimo że ich cel jest podobny – nadawanie gładkości, to występują między nimi znaczące różnice. Nie powinno się zatem stosować tych pojęć zamiennie. Szpachlować można powierzchnię wykonaną z praktycznie każdego materiału. Wyrównuje się w ten sposób duże nierówności. Masę gładzi gipsowej nakłada się po szpachlowaniu. Ma ona przede wszystkim za zadanie idealnie wyrównywać powierzchnię, której nie udało się wyprostować w procesie pierwszego szpachlowania. Przed tą czynnością powinno zostać wykonane gruntowanie powierzchniTe trzy zabiegi powodują, że pokój prezentuje się estetycznie, a farba pozostaje trwała i odporna na zniszczenia. Wszystkie te procesy wpływają na końcowy wygląd pomalowanej ściany.

ktore wybrac szpachlowanie tradycyjne czy maszynowe 300x200 Kraków

Na czym polega szpachlowanie tradycyjne? 

Szpachlowanie tradycyjne polega na nałożeniu dwuwarstwowo masy. Po każdym nałożeniu powinniśmy odczekać do całkowitego wyschnięcia gładzi. Gips szpachlowy jest zwykle pierwszą warstwą. Wykonujemy nim wstępne wyrównanie. Nierówności poprawiamy drugim materiałem, którym łatwiej szlifować. W sytuacji, gdy pojawią się nieprawidłowości w szpachlowaniu tradycyjnym, używamy narzędzi takich jak szlifierka z pochłaniaczem pyłu lub paca z siatką do szlifowania. 

Na czym polega szpachlowanie maszynowe?

Szpachlowanie maszynowe jest inaczej zwane natryskowym. Jest to szybsza i wydajniejsza metoda od tej tradycyjnej. Nic więc dziwnego, że staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej możemy pokryć cztery razy większe powierzchnie niż w szpachlowaniu tradycyjnym. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się natrysk w dużych pomieszczeniach. Problem pyłu raczej nie występuje w przypadku szpachlowania maszynowego. Wykorzystuje się przy tej metodzie gotową szpachlę. Dzięki temu w pokoju zostaje zachowana czystość. 

Poznaj wady i zalety suchych tynków

Nowa metoda szpachlowania – mokre na mokre 

Opracowano technikę mającą pomóc i skrócić czas szpachlowania. W tradycyjnym sposobie musimy czekać na dokładne wyschnięcie poprzednio nałożonej warstwy. Technika „mokre na mokre” przyśpiesza cały proces. Następną powłokę możemy nakładać od razu po pierwszej. Zaletą tego sposobu jest także mniejsze pylenie. 

Kiedy wykonać szpachlowanie maszynowe, a kiedy tradycyjne?

Aby wykonać szpachlowanie maszynowe, potrzebna jest duża powierzchnia. Nie powinno wykonywać się natrysku w umeblowanym domu. Może to bowiem doprowadzić do zniszczenia mebli, a także innych rzeczy np. płytek. Zaleca się zatem wykonywanie szlifowania tradycyjnego tylko w mieszkaniach już wyremontowanych, gdy chcemy dokonać ich renowacji. Natomiast szpachlowanie maszynowe sprawdzi się w surowym pomieszczeniu.

Dowiedz się, czym najlepiej wyrównać sufit – przegląd technik na naszym blogu.

Co jest ważne przy szpachlowaniu tradycyjnym i maszynowym?

Oprócz samej techniki bardzo ważny jest dobór narzędzi i materiałów. Zaprawa powinna być wykonana z najwyższej jakości składników, uzupełnionych o mineralne właściwości. Po wymieszaniu masy z wodą nie powinny tworzyć się grudki. Ważne są takie cechy jak przyczepność do podłoża i elastyczność zaprawy. Oczywiście każda technika, jak i materiał zdarza się, że okaże się nieskuteczny. Całość może zakończyć się niepowodzeniem, gdy nie przygotujemy prawidłowo ściany do szpachlowania. Oznacza to, że powierzchnia powinna zostać wcześniej wyczyszczona, zagruntowana i sprawdzona pod względem chłonności. 

Co po szpachlowaniu? 

Bez względu na to, czy wybraliśmy szpachlowanie tradycyjne, czy maszynowe, powinniśmy ścianę30 doszlifować. Istnieją kąty, które jest ciężko wyrównać. W tym celu wykorzystujemy gąbkę ścierną, packę z papierem lub siatkę ścierną o drobnej granulacji. Następnie odpylamy podłoże i przygotowujemy je do malowania. 

Szpachlowanie – tradycyjne czy maszynowe? Kiedy sprawdzi się które?

Zadzwoń

Zapytaj o remont

730-647-015

Zadzwoń

Preferujemy rozmowę