Remont podłogi w starym domu to najczęściej spotkanie się z problemem pt.: co zrobić ze starą podłogą? Jak najlepiej zastąpić ją czymś nowym? Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że ciężko jest wybrać najbardziej odpowiedni materiał, który sprawdzi się w takiej sytuacji. ,,Zależy nam wtedy na jej wytrzymałości i trwałości, ale przede wszystkim wymiana starej podłogi to duża inwestycja na lata” – mówi specjalista z Kapitan Remont.
Warto także dodać, że nowa podłoga jest fundamentem, na którym układamy nowe meble, kanapę, dobieramy do niej kolory ścian i pozostałe elementy wykończenia wnętrza. Należy zatem tego typu wybór bardzo dobrze przemyśleć. Wybór najczęściej pada na dość tanie w montażu panele lub nieco droższy, ale bardzo praktyczny parkiet. Co lepiej się sprawdzi na naszej powierzchni i jakie ma to swoje plusy i minusy? W naszym artykule przedstawiamy zalety i wady rozwiązań, które sprawdzą się podczas remontu starej, drewnianej podłogi.

meblemistrz1 Kraków
Wymiana starej podłogi na panele podłogowe

Wymieniając starą podłogę na panele, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jaką mają one odporność na ścieranie.
Przede wszystkim wszystko uzależnione jest tutaj od rodzaju pomieszczenia, w którym będziemy je kłaść. W sypialni lub pokoju mniej używanym możemy zastosować panele o niższej klasie ścieralności. W pokoju dziecięcym czy schodach (powierzchniach o dużym natężeniu ruchu) warto ułożyć panele, które są bardziej odporne na ścieranie, czyli te o klasie ścieralności AC3 i AC4.
Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje paneli podłogowych :
panele drewniane
panele do kuchni i łazienki
panele zewnętrzne (tarasowe, balkonowe).

Mając podstawową wiedzę na temat paneli, dowiedzmy się zatem, jak je najlepiej położyć tak, aby pasowały do naszego pokoju? Ten rodzaj materiału będzie się najlepiej prezentował, jeśli ułożymy go zgodnie z kierunkiem padania światła, czyli prostopadle do okna. Co w przypadku, kiedy mamy więcej okien i dodatkowo znajdują się one na dwóch, różnych ścianach? Wtedy wybieramy sposób ułożenia paneli równolegle do promieni słonecznych, wpadających przez okno, które znajduje się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

meblemistrz 2 Kraków

Wymiana starej podłogi na parkiet  

Jeśli na pytanie, co położyć na starą podłogę, odpowiadamy: parkiet – to musimy bliżej przyjrzeć się jego rodzajom, aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni. Jest to droższa inwestycja niż opisywane powyżej panele, ale wykonany w odpowiedni sposób będzie nam służył latami. Dodatkowo wygląda zawsze elegancko i jest kompatybilny z każdą stylistyką wnętrza. Jego kolejnym atutem jest to, że nie przyciąga zbyt wiele kurzu, dzięki czemu jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości oraz przyjaźniejszy dla alergików.

Zanim firma remontowa przejdzie do cyklinowania starego parkietu, poznajmy kilka rodzajów tej podłogi:
parkiet tradycyjny (drewniane deszczułki i gruba warstwa użytkowa)
parkiet lamelowy (cieńsze deszczułki, które są węższe i krótsze od tradycyjnych)
parkiet mozaikowy (krótkie i wąskie elementy ułożone według wzoru jak: jodełka, szachownica, cegiełka).

Remont starej podłogi a układanie parkietu

Kolejną ciekawostką związaną z układaniem parkietu i remontem podłogi w starym domu jest wzór, w który możemy go ułożyć. Wzór w jodełkę (a mamy tutaj sporo kombinacji takich jak: klasyczna, podwójna czy francuska) cieszy się największą popularnością, a to głównie dlatego, że można ją zastosować przy różnych materiałach, z których wykonany jest nasz parkiet. Innego rodzaju wzory, które możemy wykorzystać przy wymianie starej podłogi, to: wzór koszykowy inaczej zwany szachownicą, drabinka, cegiełka, wzór angielski.

Pamiętaj o dobrym ułożeniu Twojej podłogi!

Kiedy zastanawiamy się jakim materiałem chcemy pokryć podłogę musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii. W przypadku paneli odpowiedzmy sobie na pytanie, jak chcemy je ułożyć, natomiast jeśli zdecydujemy się na parkiet to przemyślmy jaki wzór jego ułożenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni? Usprawni to nasz remont i sprawi, że później będziemy cieszyć się z nowej podłogi, która będzie nam służyć przez długie lata.

 

Co położyć na starą podłogę drewnianą? Przegląd najlepszych materiałów

Zadzwoń ☎️