Tynk dekoracyjny, inaczej nazywany strukturalnym, to nieco zapomniany dziś sposób na urozmaicenie wyglądu naszej ściany. Można go kłaść zarówno na całej powierzchni ściany, jak i tylko na jej fragmentach. Dzięki bogatej gamie kolorystycznej, różnym fakturom i możliwościach jego kładzenia, tynk dekoracyjny jest doskonałym sposobem na wykończenie każdego wnętrza, także sypialni. Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się modnym sposobom na wykorzystanie dekoracyjnego tynku w sypialniach, tych małych i tych dużych. Polecamy lekturę naszego artykułu!

Czym jest tynk dekoracyjny i jak można go wykorzystać?

Tynk dekoracyjny, ścienny, wewnętrzny to nic innego jak jedna z metod wykończenia ścian. Po jego nałożeniu uzyskujemy jednolitą powierzchnię o nietypowym, unikatowym wzorze. Tynkowanie dekoracyjne jest chętnie wybieraną usługą remontową, której celem jest uzyskanie na ścianie ozdobnego wzoru tynkowego. Taka metoda wykończenia ściany zastępuje gruntowaniemalowanie czy tapetowanieW przeciwieństwie do suchych tynków, te dekoracyjne nie wymagają docierania czy szlifowania.

Tynk dekoracyjny może zostać położony praktycznie w każdym pomieszczeniu, szczególnie polecany jest do salonów, sypialni, przedpokojów czy pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Pod tym pojęciem ukrytych jest wiele różnych odmian tynku, o bardziej klasycznym bądź nietypowym wyglądzie. Jednym z rodzajów tynków dekoracyjnych są te strukturalne.

Chcesz położyć tynk na ścianach? Dowiedz się, jak kłaść tynk strukturalny.

Jak zastosować tynk dekoracyjny w sypialni?

Jak już wspomnieliśmy, jest co najmniej kilka odmian tynku dekoracyjnego do mieszkań i domów. Zaczynając od tego strukturalnego, który wyróżnia niegładka powierzchnia, przez tynk zacierany, ciągniony, mozaikowy (z mikro kamyczkami), po tynk japoński (zawierający fragmenty jedwabiu, bawełny, włókien celulozowych oraz mineralnych). Wszystkie mogą być stosowane w sypialni, a ich wykorzystanie zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Tynk japoński na ścianie w sypialni

Tynk japoński, nazywany również natryskową tapetą jest prostym sposobem na odnowienie każdej ze ścian w sypialni. Ma on nietypową strukturę, która zawiera włókna jedwabiu czy celulozy. Może być barwiony, dopasujemy go więc bez trudu do koloru naszych ścian. Jak warto go wykorzystać? Na pewno efektownym sposobem będzie położenie go na całej powierzchni wybranej ściany w sypialni. Może to być ta za łóżkiem lub każda inna. Najlepiej, by nie stały przy niej meble lub były niskie, tak, by nie zakryć tej wyjątkowej dekoracji. Jeśli tynk japoński po nałożeniu zabezpieczymy lakierem, nasza ściana stanie się wodoodporna, co może być kolejną zaletą dla zastosowania tego rozwiązania. Polecamy więc tynk japoński w miejsca, które najbardziej się brudzą, ponieważ po zabezpieczeniu wystarczy przetrzeć ścianę w sypialni wodą, by była jak nowa.

Zagłówek łóżka w sypialni z tynku mozaikowego

Jednym z ciekawszych sposobów na wykorzystanie tynku mozaikowego w sypialni jest położenie go na ścianie za łóżkiem. Można to zrobić w dwójnasób – albo na całej powierzchni, albo na fragmencie ściany. Ponieważ tynk mozaikowy ma kilka milimetrów grubości po nałożeniu z powodzeniem może zostać wykorzystany jako swoisty zagłówek i ochronić ścianę przed powstawaniem zabrudzeń. Warto dodać, że tynk ten można dowolnie kształtować, można więc z jego pomocą stworzyć na ścianie dowolny kształt.

sposoby na tynk dekoracyjny w sypialni 300x225 Kraków

Dekoracyjne ozdoby ściany w sypialni z tynku mozaikowego

Jak już wspomnieliśmy mamy wiele możliwości wykorzystania tynku mozaikowego. Jeśli nie chcemy okładać nim całej powierzchni ściany, możemy stworzyć z niego dowolną grafikę. Tynk mozaikowy doskonale sprawdzi się do wykonania konturów obrazu ściennego. Możemy także, zmieniając jego kolory, faktury, stworzyć nim dowolny geometryczny lub abstrakcyjny kształt. Pamiętajmy, że ozdobienie w ten sposób ściany będzie dużo prostsze niż położenie kafelek, a może dać podobny dekoracyjny efekt i na zbliżonym poziomie chronić ścianę.

Beton dekoracyjny do industrialnych sypialni

Kolejną inspiracją na wykorzystanie tynku dekoracyjnego w sypialni jest sięgnięcie po beton ozdobny. Jest to rodzaj tynku imitujący wyglądem beton (bądź jest odpowiednio dostosowanym czystym betonem), który można bezpiecznie kłaść na ściany. Już samo położenie betonu dekoracyjnego na ścianie urozmaici wygląd naszej sypialni. Do dyspozycji mamy co najmniej kilka jego odmian i sposobów kładzenia. W zależności od tego, jak to zrobimy, możemy uzyskać różne efekty wizualne. Ciekawym urozmaiceniem ściany w sypialni będzie położenie betonu dekoracyjnego pomiędzy naklejone wcześniej listwy ozdobne.

Artystyczny obraz z tynku dekoracyjnego w sypialni

Łącząc ze sobą różne rodzaje tynku dekoracyjnego, można na ścianie w sypialni stworzyć niepowtarzalne artystyczne realizacje. Aby efekt był zgodny z naszą wizją, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy remontowej, która ma doświadczenie w tego typu wykończeniu ścian.

 

Jak wykorzystać dekoracyjny tynk w sypialni. 5 propozycji

Zadzwoń ☎️