Krzywy sufit może stać się zmorą każdego, kto wprowadza się do mieszkania wykonanego w starym budownictwie. Nierówności w takich wnętrzach mogą dotyczyć nie tylko krzywo wykończonej powierzchni, ale również problemu z dopasowaniem ściany do sufitu – nie leżą prostopadle do siebie, przez co pomieszczenia wydają się małe i nieustawne. Poniżej zebraliśmy kilka popularnych sposobów na wyrównanie krzywego sufitu, które pozwolą szybko i sprawnie odświeżyć wnętrze i dostosować je do dzisiejszych realiów. Zapraszamy do czytania!

 

 

Jak zamaskować krzywy sufit?

Krzywy sufit można wyrównać lub zamaskować, a każda z technik wymaga innego nakładu pracy. Wybierając odpowiedni sposób na uporanie się z krzywiznami sufitu, warto najpierw pomyśleć, ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont, jaki jest nasz budżet, a także, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć. Jeśli nie jesteśmy pewni odpowiedzi na powyższe pytania, to warto jest skonsultować się z ekipą remontową, która pomoże w dobraniu najlepszej techniki na wyrównanie sufitu.

Jak wyrównać sufit w starym domu?

Stare budownictwo ma to do siebie, że nie zawsze jest idealne. Szczególnie dobrze widać to w blokach z wielkiej płyty, w których ściany mogą nie trzymać pionu i poziomu. Krzywe ściany optycznie zmniejszają pomieszczenie, a przywrócenie ich do idealnego stanu może być prawdziwym wyzwaniem.

Na szczęście niektóre z metod zaoszczędzą nam pracy. Ponadto w starym budownictwie można stosować różnego rodzaju triki, które wizualnie przywrócą ład chaotycznie postawionym ścianom.

W starym domu możemy z powodzeniem zastosować każdą metodę na wyrównanie sufitu. Dobierzmy ją w zależności od budżetu, czasu i dostępnej siły roboczej.

Jak wyrównać sufit w bloku?

Wyrównanie sufitu w bloku nie powinno wiązać się z większymi problemami. Jedynym wyjątkiem są remonty z wyburzaniem ścian, na takie przeróbki najczęściej jest potrzebna zgoda spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto warto dogadać się z sąsiadami, którym remont sufitu i ścian może na jakiś czas obniżyć komfort życia.

wyrownanie sufitu sposoby Kraków

Sposoby na wyrównanie sufitu

Wyrównanie sufitu można przeprowadzić na kilka sposobów. Niektóre z poniżej prezentowanych technik wymagają sporego nakładu pracy, jednak istnieją też szybkie metody, które wyrównają sufit wizualnie, dzięki czemu będzie wydawał się dużo prostszy.

1# Wyrównanie sufitu za pomocą szpachlowania i położenie gładzi gipsowej

Szpachlowanie i położenie gładzi gipsowej, należą do najstarszych technik wyrównywania sufitów i ścian. Wprawiony fachowiec bardzo szybko upora się z usunięciem niedoskonałości z sufitu, po czym będzie można przejść do kolejnych etapów remontu.

Za pomocą szpachli możemy usunąć małe ubytki, dziury oraz pęknięcia. Szpachlować możemy na mokro lub z wykorzystaniem gipsu. Pamiętajmy jednak, że zanim przejdziemy do malowania ściany, warto wcześniej ją zagruntować.

2# Wyrównanie sufitu z użyciem płyt gipsowo-kartonowych

Jeśli sufit nie prezentuje się najlepiej i do tego jest bardzo krzywy, to najlepiej zdecydować się na wykonanie sufitu podwieszanego. Jego montaż jest bardzo prosty, a odpowiednio wykończony zawsze będzie prezentować się nienagannie. Wykorzystanie płyt g-k pozwala uniknąć dużych nakładów pracy i znacznie przyspieszyć remont. Ponadto podwieszane sufity mają wiele zalet. Jedną z największych jest możliwość zainstalowania ciekawego oświetlenia LED.

Szukasz sposobu na wykonanie oryginalnego sufitu, który będzie ozdobą wnętrza? Przeczytaj nasz artykuł: Podwieszane sufity dekoracyjne- jak stworzyć nietypowy sufit.

3# Wyrównanie sufitu poprzez ozdobienie go sztukaterią

Ciekawym zabiegiem, który optycznie wyprostuje sufit, jest użycie sztukaterii. Przyklejając ją w miejscu łączenia ściany z sufitem, ukryjemy krzywiznę i powiększymy pokój. Taka ozdoba świetnie sprawdzi się w klasycznych wnętrzach.

4# Wyrównanie sufitu poprzez pomalowanie ściany z pozostawieniem równego paska pod sufitem

Samo malowanie ściany również skutecznie „wyprostuje” sufit. Wystarczy pozostawić na ścianie pasek o szerokości 1,5 cm. Pasek powinien być w tym samym kolorze co sufit, dzięki czemu w łatwy sposób ukryjemy niedoskonałości. Warto wiedzieć, że krzywizny najlepiej ukrywa biała farba. Co więcej, kolor ten optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że stanie się jaśniejsze.

Jak dobrać odpowiednią technikę na wyrównanie sufitu?

W doborze odpowiedniej techniki do wyrównania sufitu może pomóc nam ekipa remontowa. Doświadczeni fachowcy szybko ocenią stan sufitu i poinformują nas o wszystkich możliwościach. Ponadto przy okazji mogą wykonać inne poprawki w mieszkaniu, takie jak odświeżanie ścian, zabudowy, czy ułożenie płytek.

 

Czym najlepiej wyrównać sufit? Przegląd popularnych technik

Zadzwoń ☎️