Cyklinowanie podłogi to rutynowy zabieg renowacji parkietu polegający na spiłowaniu jego wierzchniej, zniszczonej warstwy przy użyciu specjalnej maszyny. Cyklinowanie stosuje się bardzo powszechnie jako renowację podłóg drewnianych, przy czym należy pamiętać, że podłoga taka musi mieć odpowiednią grubość, aby było co z niej zeszlifować.
Cyklinowanie parkietu – jak długo trwa?
Długość zabiegu cyklinowania parkietu zależy od powierzchni podłogi, jaką chcemy odnowić. Przyjąć można, że praca ta trwa około kilku godzin w przypadku przeciętnego, średniej wielkości pomieszczenia. Pamiętać jednak należy, że cały proces renowacji podłogi drewnianej to nie tylko szlifowanie parkietu, ale również dokładne odkurzanie całego pomieszczenia i lakierowanie odnowionej powierzchni. Aby skrócić czas potrzebny na remont coraz popularniejsza staje się na rynku usługa cyklinowania bezpyłowego. Firmy oferujące usługi parkieciarskie stosują bezpyłowe cyklinowanie parkietu i lakierowanie go nawet w ten sam dzień! Pamiętać jednak należy, że po cyklinowaniu parkietu i malowaniu go należy wyłączyć dane pomieszczenie z użytkowania na czas schnięcia lakieru, co może trwać nawet kilka dni. Aby zabieg wykonany był dobrze przeznaczmy więc sporo czasu na cyklinowanie parkietu. Ile czasu będziemy musieli na to realnie poświęcić zależy bowiem od bardzo wielu czynników, na które do końca możemy nie mieć wpływu.
Cyklinowanie podłóg – czy każda podłoga nadaje się do cyklinowania?
Prócz wiedzy na temat grubości przed przystąpieniem do cyklinowania parkietów należy upewnić się, czy parkiet, który pragniemy odnowić nie jest plastikowy albo z tworzywa sztucznego. W dobie dzisiejszej technologii plastikowe panele doskonale imitują drewno, a należy pamiętać, że taka podłoga nie nadaje się do cyklinowania. Firmy oferujące renowację podłóg specjalizują się natomiast w takich usługach jak standardowe cyklinowanie parkietu drewnianego jak i cyklinowanie podłóg egzotycznych.