Znudziły nam się ściany w jednym kolorze? A może mamy ochotę na eksperymenty z farbą i chcielibyśmy uzyskać efekt, który doda uroku pomieszczeniu, a także podkreśli jego walory estetyczne? Ściana w kolorze ombre co jakiś czas wraca do łask, gdyż świetnie sprawdza się w prawie każdym stylu, od prostego minimalizmu po szalone boho.

 

 

Czym jest ombre na ścianie?

Ombre kojarzy nam się głównie z eksperymentami fryzjerskimi, jednak podobny efekt możemy także uzyskać na naszej ścianie. Jedyne czego do tego potrzebujemy to pędzle, wałki i kilka kuwet malarskich. Ombre na ścianie jest niczym innym jak gradientem. Efekt ten uzyskujemy poprzez malowanie powierzchni jednym kolorem, jednak w kilku odcieniach. Najładniejsze przejścia to te od jasnego do ciemnego, dużo zależy też od kolejności nakładania farb. Efekt ombre możemy uzyskać również przy tapetowaniu, układaniu kafelek, płytek, glazury oraz terakoty.

Dlaczego warto pomalować ścianę ombre?

Pomalowanie ściany ombre to świetny sposób na uzyskanie ciekawej ozdoby wnętrza. Ombre może też przydać się, kiedy chcemy zmienić proporcję pomieszczenia – na mniejsze, większe, a nawet szersze. Niektóre warianty ombre pozwalają uzyskać efekt kwietnej łąki lub zachmurzonego nieba, co szczególnie pięknie prezentuje się w romantycznej sypialni.

 

malowanie scian ombre wykonanie poradnik Kraków  

Powód 1# Ombre na ścianie doda charakteru wnętrzu

Najważniejszy powód, dla którego malujemy ombre w mieszkaniach to prosta chęć odmiany wnętrza. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to oryginalny i ciekawy dodatek, który regularnie pojawia się w naszych domach. Wykonanie ombre na ścianie nie jest skomplikowane, jednak dla osób bez doświadczenia może okazać się wyzwaniem.

Powód 2# Malowanie ombre może optycznie pomniejszyć lub powiększyć pokój

Ombre na ścianie jest świetnym sposobem na zmianę proporcji pomieszczenia. Przed malowaniem warto pomyśleć, co chcemy osiągnąć, gdyż gradient może dawać różne efekty, w zależności od tego, w którą stronę go pomalujemy. Gradient jaśniejszy u góry powiększa pomieszczenie, ciemniejszy z kolei optycznie obniża pokój, co świetnie sprawdzi się w kamienicy i przestronnych loftowych wnętrzach. Można też eksperymentować z bocznym lub skośnym ułożeniem ombre, co wydłuży pokój.

Powód 3# Ombre w jasnych odcieniach pięknie prezentuje się w skandynawskich wnętrzach

Twoje mieszkanie w większości pomalowane jest na biało, a wnętrze zostało zdominowane przez scandi? W takim razie przemalowanie jednej ściany na pastelowe ombre podkreśli sterylny charakter otoczenia i jednocześnie przełamie dominujący styl. Warto pamiętać, że ombre sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych oraz romantycznych. Nie obawiajmy się eksperymentów, gdyż jest prawie pewne, że świetnie na nich wyjdziemy.

Powód 4# Cieniowanie ombre jest niezwykle efektowne i przyciąga wzrok

Jeden z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się na odważne zmiany w domach, jest chęć zaimponowania znajomym. Pomalowanie ścian ombre jest więc pewniakiem, który przyciągnie do siebie każde spojrzenie.

Jak pomalować ściany ombre?

Ściany pomalowane w ombre prezentują się zachwycająco, jednak malowanie ich przez niedoświadczone osoby może okazać się problematyczne. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie doświadczonej ekipy remontowej, która szybko wykona dla nas ścianę z gradientem.

Malowanie ściany z gradientem w kilku krokach

Przed rozpoczęciem małego remontu ściany, warto się do tego odpowiednio przygotować przez zakup potrzebnych akcesoriów. Wykonanie gradientu wymaga więcej przyborów niż klasyczne malowanie, ponieważ podczas nakładania konkretnych kolorów, te nie mogą się ze sobą mieszać. Od ilości użytych farb zależy więc to, ile kupimy pędzli lub kuwet i wałków. Do łączenia ze sobą kolorów będzie z kolei potrzebna gąbka.

Etapy malowania ściany sposobem ombre

  1. Wyczyszczenie ściany – kurz i brud sprawiają, że farba nie będzie trzymać się podłoża.
  2. Zagruntowanie ściany – gruntowanie wzmacnia ściany i zmniejsza ich chłonność, dzięki czemu zużywamy mniej farby.
  3. Zabezpieczenie podłogi i ścian, których nie malujemy – pamiętajmy, żeby zawsze zabezpieczać otoczenie przed malowaniem. Nawet wprawionemu fachowcowi może zdarzyć się wypadek, a farbę ciężko usunąć z przypadkowych powierzchni.
  4. Przygotuj farby, zanim zaczniesz nakładać je na ścianę – ścianę ombre maluje się kilkoma kolorami farb. Co więcej, cały proces powinien przebiegać dość sprawnie, aby rozetrzeć kolory, zanim zdążą wyschnąć na ścianie. Przygotowanie farb wcześniej sprawi, że unikniemy stresu związanego z pośpiesznym otwieraniem nowych puszek.
  5. Malowanie – ostatni etap, który po odpowiednim przygotowaniu nie powinien zająć nam dużo czasu.

Wybierając kolory do ombre pamiętajmy, żeby nie łączyć ze sobą skrajnie jasnych i ciemnych odcieni. Im bardziej kontrastowe przejście między kolorami, tym więcej farb pośrednich należy użyć. Wykonanie płynnego gradientu może więc kosztować nas sporą ilość puszek farby. Specjaliści od tego stylu zazwyczaj używają przynajmniej 5 odcieni.

 

4 powody, dla których warto pomalować ścianę ombre

Zadzwoń ☎️