Wraz z narodzeniem dziecka, jego pokój staje się najważniejszym miejscem w całym domu. Jego aranżacja może wydawać się problematyczna, szczególnie gdy cenimy sobie jednocześnie funkcjonalność i stylowy wygląd. Jeszcze większym wyzwaniem jest wydzielenie przestrzeni na poddaszu, a następnie jej wyremontowanie. Na szczęście z dobrą ekipą budowlaną nawet największe problemy okażą się łatwe do pokonania, a każdy pomysł zostanie szybko i sprawnie zrealizowany. Zapraszamy do lektury!

 

 

1. Pomysł – Przystań z charakterem

Każde dziecko ma inny temperament. Niektóre pociechy są spokojne, inne ciekawskie i wszędzie ich pełno. Odpowiednie wnętrze powinno być dostosowane do charakteru. Pełne energii rozrabiaki z pewnością ucieszą się, gdy będą miały odpowiednio dużą przestrzeń do psot. Na poddaszu wydaje się to trudniejsze do uzyskania, jednak można pomyśleć kreatywnie i zagospodarować nie tylko podłogę, ale też ściany. Fachowcy chętnie doradzą, jak ulokować płyty gipsowo-kartonowe, żeby powiększyć metraż poddasza. Modne ostatnio są wnętrza wielopoziomowe. Bardzo łatwo je zmienić w przestrzeń roboczą, gdy dziecko osiągnie już wiek szkolny.

2. Pomysł – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy rodzic martwi się o bezpieczeństwo swojej pociechy. Czasami małe rozrabiaki potrafią zbyt pomysłowo wykorzystać znajdującą się dookoła nich przestrzeń, przez co są narażone na wiele niebezpieczeństw. Planując poddasze, powinno się zadbać o potencjalne zagrożenia. Kanty warto zabezpieczyć miękkim materiałem, a na ścianach zamontować drabinki, co odciągnie uwagę dziecka od szafek lub schodów. Ze znajdujących się w pomieszczeniu mebli można zbudować konstrukcję, która zapewni odpowiednią dawkę zabawy i nasyci wyobraźnię maluchów.

3. Pomysł – Postaw na skandynawską funkcjonalność

Jak już wspominaliśmy, funkcjonalne wnętrze może być modne! Skandynawski styl jest tego dowodem. Ceni się w nim minimalizm i prostotę, co nie tylko pozwala łatwiej zadbać o bezpieczeństwo pociechy, ale też o jej przyszłość. Meble zaprojektowane do takiego typu wnętrza zazwyczaj rosną wraz z dzieckiem. Reszta zależy już tylko od charakteru pociechy. Mól książkowy ucieszy się z wielkiego regału połączonego z oknem dachowym i kącika czytelniczego, a mały odkrywca z łatwością wyobrazi sobie, że jego wysokie łóżko z dużą ilością szufladek jest pirackim okrętem. Ponadto nie od dziś wiadomo, że im prostsza rzecz, tym więcej rzeczy z niej wymyślimy.

4. Pomysł – Zrób bajkowy pokój dla księżniczki

Dziewczynki najczęściej marzą o własnym królestwie. Na szczęście poddasze możemy sprytnie przemienić w bajkowy zamek, który odpowiednio wyposażymy w bezpieczne dodatki. Warto zacząć od malowania ścian, wprawiona ekipa remontowa wyczaruje nam na zamówienie spowitą chmurami wieżę, smoka lub kwitnącą łąkę. Po skończonych pracach wykończeniowych wystarczy już tylko uzupełnić wnętrze w odpowiednio dobrane meble, pasujące designem do otoczenia.

pomysly na pokoj dziecka poddasze 1024x682 Kraków

5. Pomysł – Klimatyczny pokój dla rodzeństwa

Adaptacja poddasza czasami może sprawiać trudność, szczególnie gdy przez jego środek biegnie komin. Najczęściej dzieli on pomieszczenie na dwie części, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać to w kreatywny sposób. Dzięki naturalnemu podziałowi możemy stworzyć dwa zupełnie inne wnętrza, w zależności od tego, w czym lubują się pociechy. Żeby optycznie powiększyć pomieszczenie, możemy stworzyć zabudowane meble w skosach, a komin otoczyć lustrem. W wersji bardziej bezpiecznej, lustra warto zamienić na miękkie obicia, które będą amortyzować ewentualny upadek.

6. Pomysł – Młodzieżowa kryjówka z pazurem

Pokój na poddaszu może przynieść wiele radości nie tylko młodszym dzieciom. Trochę starsze pociechy z pewnością docenią jego zalety i ogromne możliwości dostosowania go do swoich potrzeb. Rosnącą popularnością cieszą się minimalistyczne wnętrza, w których większość mebli spełnia kilka funkcji. Łóżko można schować w zabudowie, co pozwoli uzyskać w dzień dodatkową przestrzeń na spotkania ze znajomymi. Toaletkę i biurko także można zamykać w szafie, gdy nie są potrzebne. Planować przestrzeń warto już od stanu surowego, ponieważ wtedy łatwiej dopasować do siebie poszczególne części pomieszczenia (z układaniem parkietu i wykończeniem ścian na czele).

7. Pomysł – Pokój dla dzieci w loftowym stylu

A co jeśli jeszcze lepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń i wydzielimy z niej antresolę? Takie rozwiązanie nie tylko pobudza wyobraźnię i jest uwielbiane przez młodzież, ale też pozwala lepiej wykorzystać nietypowe poddasza, które powstały z dachów o dużym spadzie. Najwygodniejszą opcją jest wykorzystanie dolnej części na przestrzeń roboczą lub wypoczynkową, a górną na sypialnię. W zależności od upodobań pociechy możemy postawić na romantyczny styl lub całkowicie zindustrializować pomieszczenie, co nada mu nowoczesnego klimatu. Nie zapominajmy o odpowiednich roletach na miarę w razie okien dachowych. Świecące słońce może skutecznie uprzykrzać codzienne korzystanie z komputera.

7 najlepszych pomysłów na pokój dla dziecka na poddaszu – poradnik

Zadzwoń ☎️