Tapetowanie wydaje się prostą czynnością, w rzeczywistości jednak łatwo o popełnienie błędu, który skutkuje powstaniem odparzeń lub nawet odpadnięciem tapety. Jakie są najpopularniejsze błędy podczas tapetowania i jak się ich ustrzec? O tym w najnowszym artykule, miłej lektury!

Błąd nr 1 – Złe dobranie tapety

Niewiele osób zwraca uwagę na to, jaką tapetę wybiera. Skupiamy się na jej wyglądzie, wzorze, cenie, a pomijamy jej parametry oraz przeznaczenie. Może to być bardzo niebezpieczne, kiedy na przykład niewodoodporną tapetę położymy w kuchni czy łazience. Sposobem na uniknięcie tego błędu jest przeczytanie specyfikacji i wybranie jej zgodnie z potrzebami naszego pokoju.

Błąd nr 2 – Nieprawidłowe wymierzenie pomieszczenia

Spora grupa osób nie potrafi prawidłowo wyliczyć powierzchni ścian i potrzebnej ilości rolek tapet. Nie jest to trudne, wystarczy wymierzyć ściany (starannie) i podzielić długość ściany przez szerokość rolek. Musimy zwrócić uwagę na długość tapety w rolce, gdyż może się różnić pomiędzy producentami. Konieczne jest również uwzględnienie zapasu na błędy pomiarowe oraz możliwe pomyłki przy kładzeniu tapety. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolory jednego modelu tapety pochodzącej z różnych dostaw mogą się nieco różnić od siebie.

Błąd nr 3 – Źle przygotowane podłoże do tapetowania

Absolutne karygodny błąd to pośpiech i co za tym idzie nieprawidłowe lub zupełnie pominięte przygotowanie ścian do tapetowania. Powierzchnia wymaga solidnego oczyszczenia i zagruntowania. Pomijanie tego etapu, choć zajmuje on trochę czasu, jest przyczyną 90% nieudanych tapetowań. Ze ściany musimy zeskrobać poprzednią tapetę i klej, następnie ją odkurzyć oraz odtłuścić, w tym celu wystarczy umyć ją wodą z płynem do mycia naczyń.

Inną kwestią jest kolor, jaki aktualnie mamy na ścianie, jeśli była ona pomalowana. Może się okazać, że ciemna  barwa będzie prześwitywać przez tapetę szczególnie te cieńszą. Dlatego warto wcześniej pomalować daną powierzchnię. Uważajmy również na szpachlowanie ubytków, niepomalowanie takiego fragmentu może dawać nam efekt plam wybijających się spod tapety.

Błąd nr 4 – Zły klej do tapet

Z braku odpowiedniej wiedzy bardzo często, zamiast dopasować klej do tapety, kupujemy uniwersalny. Oczywiście nie jest to nieprawidłowe, ale zdecydowanie lepiej tapeta będzie trzymać się na kleju dedykowanym.

Błąd nr 5 – Nieprawidłowy sposób kładzenia tapety

Wykończenie salonu czy sypialni poprzez naklejenie tapety na ścianę może przysporzyć nam wiele trudności. Na pewno nie możemy korzystać z techniki “na zakładkę”, która jest zupełnie nieprawidłowa. Pasy tapet należy układać jedna przy drugiej tak, by na siebie nie zachodziły.

Podczas klejenia tapet wymagana jest spora wprawa – mówi specjalista z Kapitan Remont – Chodzi o szybkie i sprawne naklejenie, by pod tapetę nie dostało się powietrze. Nie można również zapominać o uprzednim namoczeniu tapety. Każdy typ rządzi się swoimi prawami. Jeśli jednak pomylimy sposób kładzenia, tapeta odpadnie.

Błąd nr 6 – Niepotrzebne wietrzenie podczas tapetowania

Niewiele osób wie, że podczas kładzenia tapety nie wolno wietrzyć wnętrza ani też go ogrzewać. Przyspieszenie lub spowolnienie procesu wiązania się kleju spowoduje słabe trzymanie się ściany. Tapeta może po kilku dniach się odklejać. Klej powinien schnąć w stałej temperaturze, bez przyspieszania procesu. To uchroni nas przed powstawaniem bąbli.

bledy w tapetowaniu 300x200 Kraków

Błąd nr 7 – Naciąganie tapety

Kolejnym bardzo często popełnianym błędem jest naciąganie tapety podczas jej przyklejania. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ później tapeta może się lekko skurczyć i powstaną nam nieestetyczne luki.

Błąd nr 8 – Niedobieranie wzoru tapety

Jedną z największych trudności w kładzeniu tapety jest dopasowywanie do siebie wzorów na kolejnych pasach. Oczywiście są tapety, których wzór nie wymaga skoordynowania, jeśli jednak decydujemy się na jakiś widoczny motyw, musimy zadbać o to, by poszczególne elementy miały swoją kontynuację na kolejnym paśmie.

Błąd nr 9 – Niezostawienie zapasu na sufit

O ile nie zakładamy na siebie kolejnych pasm, o tyle musimy zostawić pewien zapas, kładąc tapety przy suficie. Wynika to z kilku względów, m.in. możliwych różnic w poziomie ścian.

Błąd nr 10 – Nieczytane instrukcji i niedostosowanie się do typu tapety

Jak już wspomnieliśmy, każdy z typów tapet posiada swoje specyficzne cechy i wymagania, jeśli chodzi o montaż. Jedne smarujemy klejem i zostawiamy na kilka minut, inne kładziemy od razu. Może się również okazać, że nasza tapeta jest papierowa i po posmarowaniu klejem, rozmoknie. Dlatego koniecznie powinniśmy czytać instrukcje z opakowania i z kleju. Dzięki temu unikniemy wielu niepotrzebnych błędów.

10 błędów podczas tapetowania, zestawienie najpopularniejszych

Zadzwoń ☎️