Taśma malarska jest niezastąpiona podczas każdego remontu, któremu towarzyszy malowanie ścian i sufitów. Taśmę malarską używa w się celu zabezpieczenia krawędzi, ram drzwiowych, progów, listew wykończeniowych, podłóg i mebli przed niechcianymi odpryskami farby. Dzięki taśmie można również ”oblepić” na ścianie różne wzory, na przykład poziome paski i w ten sposób uzyskać oryginalną kompozycję.

Jak używać taśmy malarskiej?

Przed przystąpieniem do naklejania taśmy na ścianę warto zapoznać się ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu, gdyż sposób użycia poszczególnych typów taśm malarskich może się od siebie różnić. Niektóre produkty przeznaczone są do klejenia na suchą farbę, inne z kolei na mokrą.

Jakie są rodzaje taśm malarskich?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów taśm malarskich są taśmy papierowe w kolorze żółtym, które dobrze sprawdzą się w przypadku prac wymagających ich szybkiego zdjęcia bez pozostawiania śladów. Z kolei taśmy malarskie niebieskie to taśmy o zwiększonej odporności na warunki zewnętrze, takie jak promieniowanie UV przeznaczone do bardziej wymagających powierzchni. W sklepach możemy również znaleźć taśmy malarskie do łuków, taśmy malarskie zewnętrzne czy taśmy malarskie PCV.

Kiedy i jak należy ściągnąć taśmę malarską?

Jeżeli na opakowania nie ma informacji odnośnie tego, jak ściągnąć taśmę malarską, najlepiej zrobić to zaraz po pomalowaniu. Jeśli korzystamy z żółtych taśm papierowych, możemy poczekać, jak farba delikatnie podeschnie. Kiedy używamy taśmy impregnowanej, taśmę można śmiało ściągnąć zaraz po malowaniu, gdy ściana jest jeszcze mokra. Oderwanie taśmy malarskiej zaraz po malowaniu nie uszkodzi powierzchni pod nią. Jeśli na powierzchnię nakładamy 2-3 warstwy farby, dobrze jest taśmę odkleić po każdej warstwie i do każdego kolejnego malowania przykleić nową.

Co zrobić w przypadku, gdy taśma zerwała się razem z farbą?

Przyczyną oderwania taśmy malarskiej wraz z farbą najczęściej jest źle zagruntowane podłoże, dlatego przed nałożeniem taśmy malarskiej zaleca się gruntowanie podłoża. Gdy już dojdzie do oderwania taśmy wraz z farbą, najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne zagruntowanie miejsce oderwania się farby masą szpachlową i pozostawienie go do wyschnięcia.

Dlaczego taśma malarska nie klei się do ściany?

Słaba przyczepność taśmy malarskiej na ogół spowodowana jest złym przygotowaniem podłoża. Taśma malarska może szybko się odkleić, gdy nasza ściana jest brudna i zapylona, w związku z tym taśmę malarską należy naklejać zawsze na czyste i oczyszczone z pyłu podłoże. Ciężko też przykleić taśmę do powierzchni wilgotnych oraz świeżo malowanych, dlatego jeśli taśma ma zostać przyklejona do ściany, która już była malowana, a my chcemy ją drugi raz pomalować, warto odczekać jak pierwsza warstwa wyschnie.

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
518-608-014
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Taśma malarska

Zadzwoń ☎️