Nóż z wysuwanym ostrzem powszechnie znany jako nóż do tapet to bardzo proste, a zarazem niezbędne urządzenie przy wszelkich pracach remontowych, służące do cięcia i podcinania. Ze względu na swoją konstrukcję i wysuwane wnętrze z powodzeniem radzi sobie z materiałami o różnej grubości i gabarytach. Znajduje zastosowanie przy cięciu arkuszy tapet, taśmy malarskiej, folii, wykładzin elastycznych, dywanowych itp.
Jak należy wymienić ostrze w nożu do tapet?
Nóż z ostrzem łamanym składa się z odcinków, które można w prosty sposób usunąć, skracając długość wkładu. Zaletą noży z ostrzem łamanym jest to, że nie trzeba ich ostrzyć, bo wystarczy jedynie wyłamać stępioną część ostrza. Łamane ostrze może być podzielone na 7, 9 lub 12 segmentów, między którymi znajdują się płytkie rowki umożliwiające równe odłamanie tępego materiału. Ostrze można wyłamać na dwa sposoby: należy wysunąć wkład i mocno nacisnąć końcówkę o twarde podłoże lub przełamać końcówkę za pomocą kombinerek.
Jakie ostrze wybrać?
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy można używać ostrzy standardowych, ostrzy bezsegmentowych, ostrzy o podwójnej liczbie segmentów, ostrzy o segmentach ustawionych pod kątem 30 stopni, ostrzy o podwyższonej zdolności przecinania lub ostrzy typu brzeszczot do docinania listew, drewna lub tworzyw sztucznych. Standardowo ostrza mają szerokość 9, 18 i 25 mm. Generalnie zasada jest taka, że im większego nacisku wymaga cięcie, tym powinniśmy wybrać szersze ostrze.
Czym różnią się noże trapezowe od noży łamanych?
Łamany nożyk, czyli nóż segmentowy to standardowy nóż, który poradzi sobie z cięciem tapet, folii, kartonu. Ostrze podzielone jest na segmenty, które w każdej chwili możemy odłamać. Nóż wysuwany o kształcie trapezowym nadaje się do cięcia twardych materiałów, takich jak linoleum, płyty kartonowo gipsowe, czy guma. W przypadku stępienia ostrza w nożu trapezowym należy je wyjąć, obrócić i korzystać z drugiej strony krawędzi. W zależności od typu noża trapezowego do wysuwania ostrza możemy posługiwać się przyciskiem, pokrętłem lub suwakiem.
Z czego wykonane są obudowy noży?
Obudowy noży mogą być wykonane z plastiku, aluminium lub ze stali. Najprostsze modele wykonane są z plastiku i kosztują około 10 zł. Do cięcia delikatnych materiałów i sporadycznego użytku to wystarczy, ale trzeba pamiętać, że taka obudowa jest dość krucha. Do poważniejszych prac wykończeniowych zaleca się wybierać noże segmentowe w obudowach aluminiowych, które nie kruszeją, są odporne na działanie temperatury oraz substancji chemicznych.
Jaki kształt obudowy noża wybrać?
Przy wykonywaniu sporadycznych prac, kształt korpusu nie ma aż tak istotnego znaczenia, ale jeśli nóż ma być używany często, warto kupić taki, który będzie dobrze leżał w ręce. Niektóre noże z wysuwanym ostrzem dodatkowo pokryte są materiałem antypoślizgowym, (gumą syntetyczną), dzięki czemu nie wyślizgują się z dłoni.
Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
730-647-015
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy