Masy szpachlowe to materiały budowlane powszechnie stosowane przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych i wykończeniowych. Służą one wypełnianiu ubytków, rys i pęknięć, wyrównywaniu powierzchni, przygotowują powierzchnie pod malowanie, tapetowanie. Niekiedy wykorzystuje się je również do spoinowania połączeń z płyt kartonowo-gipsowych.

Jaki rodzaj masy szpachlowej wybrać?

Na rynku dostępne są masy szpachlowe w dwóch postaciach – suchej na bazie gipsu oraz mokrej na bazie spoiwa polimerowego. Masa szpachlowa w postaci suchej mieszanki wymaga dokładnego wymieszania z wodą. Dobrze sprawdzi się ona do wygładzania dużych nierówności, ponieważ za jej pomocą można nakładać warstwy o grubości nawet do 5 mm.

Gładź w postaci mokrej, czyli gładzie gotowe nie wymagają mieszania z wodą. Są to produkty gotowe do natychmiastowego zastosowania w postać gęstej śmietany. Gładź gotowa w przeciwieństwie do tej w proszku nie sprawdzi się przy nakładaniu grubymi warstwami, a więc do likwidowania dużych ubytków w ścianach. Warto jednak dodać, że gotowe bazy szpachlowe produkowane są na bazie żywic, dzięki czemu mają bardzo dobrą przyczepność, a ich największą zaletą jest możliwość nakładania w bardzo cienkich warstwach.

Jak długo schnie masa szpachlowa?

Czas schnięcia masy szpachlowej uzależniony jest od rodzaju szpachli, grubości nałożonej warstwy, temperatury i wilgotności powietrza. Gotowa gładź szpachlowa z reguły schnie szybciej niż ta w proszku, co przekłada się na szybszy postęp prac remontowych. Czas schnięcia mas szpachlowy z reguły waha się od 2 do 24 godzin.

Jak kłaść gładź szpachlową?

Do maskowania ubytków i wyrównania nierówności za pomocą gładzi gipsowej najlepiej użyć dwóch szpachelek o różnej wielkości. Mniejszą szpachelką można wprowadzić masę szpachlową do wgłębień i ubytków w ścianie, z kolei większa szpachelka dobrze sprawdzi się do wyrównywania gładzi na większych powierzchniach. Miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia, np. narożniki ścian można dodatkowo zabezpieczyć profilami aluminiowymi.

Jak przygotować powierzchnię do nałożenia masy szpachlowej?

W przypadku ścian ze starymi powłokami malarskimi, powierzchnie przeznaczone do szpachlowania powinny być odpowiednio przygotowane. Oznacza to, że ściana musi być sucha, pozbawiona kurzu i zanieczyszczeń. Dlatego w celu ujednolicenia chłonności podłoża i zwiększenia przyczepności masy szpachlowej zaleca się podłoże zagruntować specjalnym środkiem gruntującym.

Jaką masę szpachlową wybrać do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych?

Typowe spoinowanie płyt g-k polega na tym, że najpierw nakłada się warstwę masy szpachlowej, a potem wtapia się w nią tzw. taśmę zbrojącą. Następnie na taśmę nakłada się drugą warstwę masy. Mas do spoinowania płyt kartonowo gipsowych na rynku jest bardzo dużo. W zależności od potrzeb do spoinowania połączeń między płytami gipsowymi stosuje się masy o podwyższonej elastyczności lub masy zbrojone włóknami. Stosując masy zbrojone włóknami, nie ma potrzeby wzmacniać spoin taśmą.

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
730-647-015
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Masa szpachlowa, szpachla

Zadzwoń