Gdy przeglądamy oferty profesjonalnych ekip budowlanych, natrafiamy w ofertach na określenie – kompleksowe wykończenie pod klucz. Czy wiemy jednak, co ono tak naprawdę oznacza? W artykule wyjaśniamy, co wchodzi w skład takiej oferty. Zapraszamy do lektury.
Stan deweloperski
Zazwyczaj kupując nowe mieszkanie, otrzymujemy je w standardzie deweloperskim. Niestety nie ma jednej, formalnie uregulowanej definicji tego stanu. To może wprowadzać klientów w błąd. Dlatego przed podpisaniem umowy z deweloperem powinniśmy dokładnie ją przeanalizować i dopytać, co dana firma oferuje w ramach wykończenia. W zakres stanu deweloperskiego najczęściej wchodzą: okna PCV, drzwi antywłamaniowe, otynkowane ściany. Na pewno nie będziemy mieli położonych podłóg, a tylko przygotowaną pod nie wylewkę. W niektórych ofertach, w kuchni czy łazience, znajdziemy tzw. biały montaż, czyli założone sanitariaty. Najczęściej jednak ich instalacja jest już po stronie kupującego.
Jak widzimy, stan deweloperski tak naprawdę nie umożliwia korzystania z mieszkania. Byśmy mogli się do niego wprowadzić, konieczny będzie remont wykończeniowy.
Wykończenie pod klucz
Firmy budowlane coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i do swojej oferty dołączają kompleksowe wykończenie mieszkania pod klucz. Znów jednak pojawia się problem definicyjny. Co tak naprawdę oznacza to hasło?
Decydując się na taką ofertę, oczekujemy, że w rezultacie otrzymamy mieszkanie gotowe do przeprowadzki. Oczywiście, różne firmy będą miały nieco inny zakres prac. Co do zasady jednak wykańczanie mieszkanie na pewno obejmie przygotowanie do użytkowania kuchni, łazienki i pokoi.
Łazienka
W ramach remontu łazienki otrzymamy montaż sanitariatów (toalety, umywalki) oraz kafelkowanie. Zamontowane zostaną podwieszane sufity i oświetlenie. Wszystkie urządzenia i przyłącza będą gotowe do użytkowania.
Kuchnia
Sprawa nieco komplikuje się w kuchni. Ekipy remontowe mogą przygotować nam ściany i podłogi. Na pewno możemy liczyć na malowanie czy ułożenie płytek. Oferta nie obejmie jednak montażu piecyka, płyty indukcyjnej czy kuchennych szafek. Do tych zadań będziemy potrzebowali innych usługodawców. Warto zadbać o nich wcześniej, by zsynchronizować ze sobą wszystkie prace.
Pokoje
Wykończenie pod klucz w pokojach czy przedpokoju polega na kompleksowym przygotowaniu ścian i podłóg. W cenie znajdziemy więc szpachlowanie, kładzenie tynków, gruntowanie i tapetowanie. Zależnie od naszych preferencji, ekipa remontowa położy nam panele lub parkiet. Jeśli deweloper tego nie wykonał, budowlańcy zamontują nam parapety i wykończą stolarkę okienną. Część zaoferuje również montaż rolet lub żaluzji.
Kompleksowy remont
Decydując się na kompleksowy remont pod klucz, oczekujemy, że jego efektem będzie mieszkanie, do którego wystarczy się już tylko wprowadzić. Specjaliści budowlani konstruują więc swoje oferty tak, by zadowolić wymagającego klienta. Najczęściej mają przygotowanych kilka wersji takiego wykończenia. Pakiety różnić się mogą od siebie zakresem prac, ale również standardem i jakością użytych materiałów.
Gdy szukamy ekipy remontowej, w której ręce oddamy nasze mieszkanie, musimy dokładnie analizować przedstawiane nam oferty. Porównajmy je. Nie ma też przeszkód, byśmy je negocjowali i dopasowywali do swoich potrzeb. W takim przypadku jednak zadbajmy, by przed rozpoczęciem prac została podpisana umowa. Zawrzyjmy w niej szczegółowe informacje na temat zakresu remontu, terminu jego realizacji oraz obowiązków obu stron. Uchroni nas to przed przykrymi niespodziankami, takimi jak wydłużenie prac czy niewykonanie ich zgodnie z ustaleniami.
Ile kosztuje kompleksowy remont pod klucz?
Ceny mogą znacznie się od siebie różnić, w zależności od stosowanych materiałów, kosztów robocizny czy nawet miasta. Najczęściej będzie to jednak suma pomiędzy 500 a 1000 zł za metr kwadratowy. Do tej sumy musimy jeszcze dodać, kupowane we własnym zakresie, meble i urządzenia. Na ostateczną cenę mieszkania składa się więc koszt zakupu, obsługi prawnej, wykończenia wnętrza i zakupu sprzętu.