Remont nie dla wszystkich jest czymś przyjemnym. Bałagan, ekipy remontowe, hydraulicy, malarze, materiały budowlane – taki zestaw może spędzić sen z powiek niejednej osobie. Z badań Mój Dom przeprowadzonych przez Westwing Home & Living wynika, że Polacy decydują się na remont średnio co 5-10 lat. Częściej za to decydujemy się na drobne zmiany w mieszkaniu, jak na przykład odświeżanie wnętrz czy wymiana mebli. Zdecydowanie łatwiej jest nam podjąć decyzję dotyczącą odświeżania wnętrza, bo mniejszy remont jest znacznie tańszy i krótszy w czasie. Nie wymaga też aż takiego wkładu siły i pieniędzy, co remont gruntowy.

 

Oto kilka sprawdzonych sposobów na udany remont

Na remont trzeba mieć plan i szczegółowy harmonogram

Zanim podejmiemy się remontu musimy dobrze zastanowić się, co i w jakim zakresie chcemy odświeżyć. Niezależnie od tego, czy tylko malujemy wnętrza, tapetujemy, wymieniamy podłogi, czy planujemy przeprowadzić remont gruntowny mieszkania wraz z wyburzeniem ścian zawsze warto mieć wcześniej przygotowany plan z uwzględnieniem szczegółowej kolejności prac. Aby taki plan sporządzić należy dowiedzieć się, w jakiej kolejności wykonuje się poszczególne prace – wymiana okien przed wymianą podłóg, a z kolei zaraz po wyburzeniu ścian i zerwaniu podłóg należy zająć się pracami związanymi z modernizacją instalacji wodnej i  kanalizacyjnej. Następnym krokiem po określeniu kolejności prac jest poszukiwanie i wycena materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu.

Znajdź dobrą ekipę remontową

Nie każda z nas jest “złotą rączką” i potrafi sobie zrobić wszystko sam. Jeśli decydujemy się na większy remont bez ekipy remontowej to daleko nie zajdziemy. Podczas remontu jest do wykonania szereg takich czynności, które lepiej powierzyć fachowcom. Aby znaleźć dobrą ekipę remontową warto popytać rodziny i znajomych, czy nie mają kogoś godnego do polecenia. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie Internetu do poszukiwań wykonawców. W sieci znaleźć można rozmaite fora poświęcone tematyce budowlanej oraz specjalistyczne strony internetowe, za pomocą których możemy znaleźć ekipę remontową według wcześniej ustalonych kryteriów (miejsce remontu, zasięg, cena).

Pomyśl o niezbędniku “złotej rączki”

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na ekipę remontową, czy podejmujemy sami to wyzwanie, zawsze warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Okres remontu to doskonały czas, aby kupić te rzeczy, które mogą nam się przydać do skręcania mebli czy zawieszenia obrazu na ścianie. Do takich podstawowych narzędzi, które przyniosą nam wiele pożytku należy m.in. wiertarka, pilarka, szlifierka, miarka, młotek czy zestaw gwoździ.

folia zabezpieczająca podczas malowania 300x200 Kraków

 

Użyj folii malarskiej

Folia malarska podczas remontu jest niezbędna. Jest to najważniejszy element zabezpieczający mieszkanie na czas prac remontowych, a zwłaszcza gdy decydujemy się na remont częściowy. Folia malarska pozwoli zabezpieczyć okna, grzejniki, meble, podłogę. Im grubsza tym lepsza. Takie folie odporne są na promienie UV oraz wilgoć.

 

 

Kontroluj, kontroluj i jeszcze raz kontroluj

Każda osoba, która decyduje się na remont mieszkania powinna kontrolować ekipę, którą zatrudnia. Kontrola pozwoli na bieżąco oceniać postępy w pracy i jakość wykonywanych usług oraz zabezpieczyć się przed niechcianymi kosztami.  Nie zawsze jednak obowiązki zawodowe umożliwiają nam to zadanie. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad zatrudnieniem inspektora, który będzie czuwał nad przebiegiem prac. Inspektorem nadzoru powinien być  zaufany człowiek, który doskonale zna się na tematach budowlanych i nie będzie wchodził w żadne układy z ekipą remontową.

Pilnowanie wydatków

Ekipa  remontowa powinna być zobligowana do pokazywania wszystkich faktur i paragonów. Z kolei zadaniem osoby wynajmującej ekipę jest sprawdzanie, czy faktycznie wszystkie zakupione rzeczy zostały zakupione na potrzeby naszego remontu.

Przygotuj się na dodatkowe nieoczekiwane koszty

Nawet jeśli wcześniej przygotowaliśmy wstępny kosztorys i mamy ustaloną kwotę, w której chcemy się zamknąć, zawsze trzeba być przygotowanym na nieoczekiwane wydatki. Podczas remontu normalną rzeczą są takie “niespodzianki”. Ekipa remontowa, która została zobligowana do wykonania dodatkowych prac, które nie zostały uwzględnione we wstępnym kosztorysie ma prawo żądać podwyższenia ustalonej sumy do zapłaty. Warunek jest jeden – pomimo należytej staranności zleceniobiorca nie mógł przewidzieć konieczności dodatkowych prac.

Dystans do bałaganu

Podczas remontu normalną i nieuniknioną rzeczą jest bałagan. O ile możemy starać się go ograniczyć, o tyle nie da się go całkowicie uniknąć. Brud, kurz to tylko kilka skojarzeń, które wywołuje u nas słowo “remont”. Bałagan jest nieodzownym elementem remontu, czy tego chcemy, czy nie to musimy się z tym pogodzić. Pocieszyć nas może jedynie fakt, że za kilka tygodni będziemy mieć piękne, wyremontowane i czyste M.

8 sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przeżyć remont

Zadzwoń ☎️