Planujesz remont lub jesteś w jego trakcie, a na horyzoncie coraz wyraźniej rysuje się wykończenie podłogi? Jeśli masz już wybraną technikę i będą to panele podłogowe, to na pewno znajomi i rodzina nie raz podpowiadali, czego należy unikać. Czy masz jednak pewność tego, że powielane plotki są prawdziwe? W poniższym artykule rozprawimy się z mitami na temat paneli podłogowych. Zapraszamy do czytania!

 

 

Jak wybrać odpowiednie panele podłogowe?

Wybierając panele podłogowe, warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w remontowanym pomieszczeniu. Do najważniejszych należą:

  • ogólna wilgotność powietrza w pomieszczeniu – nie każde panele sprawdzą się w pomieszczeniach z dużą wilgotnością, na przykład w łazience i pralni;
  • częstotliwość użytkowania pomieszczenia – inne panele wybierzemy do biura, a jeszcze inne do salonu czy sypialni. Mniej wytrzymałe materiały mogą się szybko wytrzeć, co wygląda nieestetycznie.

Mity o panelach podłogowych

Wokół paneli podłogowych narosło wiele mitów, które skutecznie wstrzymują nieobeznanych z tematem ludzi, przed wybraniem wymarzonego wykończenia podłogi. Niestety wiele powielanych faktów na temat paneli podłogowych to mity, których nie warto się słuchać.

Mit 1# Panele są najtańszym wykończeniem podłogi

Panele podłogowe kosztują mniej niż podłoga drewniana, jednak patrząc na długoletnią inwestycję, to właśnie naturalne tworzywa, takie jak deski i parkiet, opłacają się o wiele bardziej. Panele ścierają się szybciej od parkietu, a zniszczoną powierzchnię trzeba częściej wymieniać. W przypadku podłogi drewnianej istnieje wiele sposobów na jej szybkie odświeżenie.

Mit 2# Panele są wodoodporne

Wiele modeli paneli określanych jest jako wodoodporne, jednak nie oznacza to, że mogą być położone tam, gdzie jest bardzo wysoki poziom wilgotności. Jeśli szybko nie pościeramy rozlanej plamy, to ta z czasem przesiąknie do wnętrza i uszkodzi strukturę paneli. Jeśli zależy nam na wykończeniu odpornym na wodę, to o wiele lepiej zdecydować się na flizowanie, układanie terakoty lub glazury. Pamiętajmy jednak o tym, że niektóre z nich trzeba dodatkowo zaimpregnować, żeby nie chłonęły wilgoci – dotyczy to między innymi odmian gresu.

Mit 3# Podkład pod panele jest przereklamowany

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod panele może dużo zmienić w późniejszym eksploatowaniu podłogi. Podkład to nie tylko materiał, który oddziela panele od gruntu, to również świetna amortyzacja i wygłuszenie, co zauważymy szczególnie w nowym budownictwie, gdzie wykorzystuje się cienkie ścianki działowe. Podkład jest często odradzany, gdyż jego położenie znacznie wydłuża czas remontu, jednak nie dajmy się zwieść. Dodatkowy materiał pod panelami sprawi, że podłoga nie będzie skrzypieć, a hałasy sąsiadów nie dosięgną naszych uszu.

 

panele parkiet wybor podlogi Kraków

 

Mit 4# Panele nie nadają się do domu, w którym mieszka pies

Właściciele czworonogów podczas remontu muszą uważać, jakie wykończenie podłogi wybierają, gdyż niektóre z nich po prostu szybciej niszczą się pod wpływem zwierzęcych łapek. Warto wiedzieć, że problem dotyczy w równym stopniu drewna, jak i paneli, czego prawdopodobnie nie dowiemy się od osób, które nam doradzają. Aby nasza podłoga zachowała piękny wygląd jak najdłużej, warto zdecydować się na odporne panele winylowe lub parkiet z twardego drewna.

Mit 5# Uszkodzone panele łatwiej wymienić

Mówi się, że uszkodzone panele łatwo wymienić, niestety w rzeczywistości jest inaczej. Podłoga tego typu układana jest „na zamek”, co sprawia, że wyciągnięcie jednego elementu bez naruszenia pozostałych jest praktycznie niemożliwe. Ponadto wiele modeli paneli szybko wychodzi z obiegu, więc dokupienie brakującej części może okazać się niemożliwe. W przypadku parkietu lub desek wystarczy zainwestować w cyklinowanie, a następnie położenie świeżego lakieru. Te zabiegi sprawią, że podłoga będzie wyglądać jak nowa.

Kiedy jest najlepszy moment na remont podłogi?

Najlepszy moment na wymianę podłogi to skorzystanie z okazji, kiedy przygotowujemy się do większego remontu. O wiele łatwiej i szybciej ułożyć panele, w pustych pomieszczeniach, w których wykonano już niektóre prace, takie jak tapetowanie, malowanie, tynkowanie, czy wymianę stolarki okiennej. Pamiętajmy również o tym, że kompleksowy remont najlepiej umówić ze sprawdzonym fachowcem, który zna się na swoim fachu i sam doradzi nam najlepsze materiały. Panele czy parkiet? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, a chcesz odnowić podłogę, to warto zapytać fachowców! Zadzwoń do nas, pomożemy!

 

Przygotuj się przed remontem: obalamy mity o panelach podłogowych

Zadzwoń

Zapytaj remont

730-647-015

Zadzwoń