Pędzle malarskie znajdują szerokie zastosowanie przy pracach remontowo wykończeniowych: mogą służyć do malowania, gruntowania i ozdabiania ścian, sufitów, wykonywania precyzyjnych kształtów i odcięć. Na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju pędzli, które różnią się od siebie m.in. kształtem, rodzajem, wielkością włosia.

Jaki rodzaj pędzla wybrać?

Pędzle malarskie możemy podzielić ze względu na rodzaj włosia. W obrębie tego kryterium wyróżniamy pędzle z włosiem naturalnym, które poleca się przede wszystkim do malowania farbami olejnymi, rozpuszczalnikowymi i ftalowymi oraz pędzle z włosiem syntetycznym zalecane do farb wodorozcieńczalnych. Pędzle z włosiem syntetycznym są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Z kolei do malowania drewna najczęściej stosuje się pędzle z włosiem mieszanym (naturalne i syntetyczne).

Jaki kształt pędzla wybrać?

Oprócz włosia, przy wyborze pędzla koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego kształt i rozmiar. W sklepach możemy znaleźć m.in.

  • pędzle płaskie (angielskie) – najbardziej uniwersalny typ pędzli. Dobrze sprawdzają się przy malowaniu większości powierzchni metalowych, drewnianych, niewielkich fragmentów płyt gk lub ścian wykończonych tynkiem,
  • pędzle okragłe – dzięki swoim niewielkim rozmiarom zapewniają precyzje podczas malowania. Nadają się do malowania ram okiennych oraz drzwi,
  • pędzle płaskie kątowe – dzięki rączce zakrzywionej pod odpowiednim kątem sprawdzają się przy malowaniu trudnodostępnych powierzchni, na przykład za kaloryferem,
  • pędzle ławkowce – szeroki, płaski, gruby pędzel przeznaczony do malowania dużych powierzchni.
  • pędzle specjalistyczne – do tej grupy można zaliczyć wszystkie te pędzle, które służą do malowania wzorków dekoracyjnych (pędzle bez trzonka) oraz do malowania pasów na ścianach (pędzle skośne).

Jaki kolor pędzla wybrać?

Aby ułatwić wybór odpowiedniego pędzla niektórzy producenci oznaczają trzonki kolorem. Trzonek w kolorze niebieskim oznacza pędzle przeznaczone do lakierów i farb wodnych, pędzle czerwone przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych, z kolei pędzle w kolorze brązowym najlepiej nadają się do drewna.

Jak czyścić pędzle malarskie?

Po każdym malowaniu należy dokładnie wyczyścić pędzle. Jeżeli do malowania używaliśmy farb emulsyjnych wystarczy, że pędzel umyjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Kiedy zostanie usunięta warstwa zabrudzeń, pędzel należy jeszcze raz opłukać czystą wodą. Gdy pędzle są czyste, można je wytrzeć czystą szmatką i pozostawić do osuszenia.

W przypadku zaschniętej farby, warto wcześniej pędzel na około godziny zanurzyć w ciepłej wodzie po to, aby farba się odmoczyła i łatwiej ją było wyczyścić. Do czyszczenia farb rozpuszczalnikowych należy użyć środka rozpuszczającego farbę (rozpuszczalnik, benzyna lakiernicza, chemiczne środki do czyszczenia pędzli). Kiedy pozbędziemy się resztek farby, pędzel należy wypłukać w gorącej wodzie z mydłem.

Jak przechowywać pędzle malarskie?

Pędzle malarskie najlepiej przechowywać w pozycji wiszącej. Taka forma zapobiega odkształcaniu się włosia. Niektóre z pędzli (zwłaszcza te przeznaczone do lakierów) można przechowywać w pojemnikach lub słoikach w wodą. Umieszczając pędzel w naczyniu z wodą, należy pamiętać, aby włosie nie stykało się z dnem.

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
730-647-015
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Pędzle malarskie

Zadzwoń ☎️