Choć wydawałoby się, że malowanie ścian to proste zadanie, nie zawsze jednak tak jest. Łatwo bowiem o błędy, które doprowadzą do łuszczenia się czy “ważenia” pomalowanej powierzchni. Zanim przystąpimy do odświeżania ścian, warto poznać najczęściej popełniane błędy oraz triki na ich naprawienie. Zapraszamy do lektury artykułu, dzięki któremu malowanie ścian przebiegnie szybko i sprawnie. Polecamy!
Jakie są najczęstsze powody złego malowania ścian i sufitów?
Podstawowym błędem, który prawie na pewno doprowadzi do złego pomalowania ściany czy sufitu jest nieodpowiednie przygotowanie powierzchni. Najczęściej chcemy przyspieszyć pracę i nie dbamy o dokładne jej oczyszczenie oraz zagruntowanie. To niestety prawdopodobnie spowoduje złuszczenie się nowej warstwy farby, która nie będzie miała odpowiedniej przyczepności do podłoża. Jak ten proces powinien przebiegać? Mycie ścian zaczynamy od oczyszczenia ich z kurzu, potem odtłuszczenia, a następnie nałożenia gruntu. Dopiero po jego wyschnięciu możemy nakładać farbę. A jakie inne błędy doprowadzają do złego wykończenia ścian?
- użycie słabej jakości, niekryjących farb;
- sięgnięcie po inny typ farby niż użyliśmy poprzednio;
- słabej jakości narzędzia, np. pędzle, z których wypada włosie, czy wałki, które zostawiają smugi;
- zła technika malowania;
- nieodczekanie aż poprzednia warstwa porządnie wyschnie;
- nadmierne przyspieszenie procesu.
Jak uratować źle pomalowaną ścianę?
No dobrze, wiemy już, co może doprowadzić do nieskutecznego wykończenia wnętrza i brzydko pomalowanej ściany. A co możemy zrobić, żeby poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka wartościowych i szybkich trików na opanowanie tej sytuacji kryzysowej.
Źle kryjąca farba i zacieki
Niestety jeśli na ścianie czy suficie pojawiły się zacieki, konieczne będzie ponowne malowanie powierzchni. Jeśli zauważymy jakieś ubytki czy odpadł nam kawałek farby, należy zaszpachlować ten fragment. Następnie dobrze jest wyrównać powierzchnię papierem ściernym (gramatura 100-120). Nie zapomnij odpylić powierzchni i ponownie przygotować jej do malowania (np. przez gruntowanie). Jeśli smugi czy zacieki powstały ze względu na rodzaj farby, polecamy ją zmienić. Pamiętajmy, że każdorazowo przed malowaniem należy ją dokładnie wymieszać, by wszystkie składniki się wymieszały i połączyły.
Ściana po malowaniu pęka
Może się zdarzyć, że pomalowana powierzchnia zaczyna nam pękać. Przyczyną jest prawdopodobnie mokre podłoże lub nakładanie zbyt grubej warstwy farby. By poradzić sobie z tym problemem, ubytki należy wypełnić poprzez ich zatynkowanie.
Puchnąca farba pełna pęcherzyków
Jest to jeden z najczęściej pojawiających się problemów podczas malowania powierzchni. Dochodzi do niego, gdy nieodpowiednio przygotujemy ścianę czy sufit. Aby ratować sytuację, należy oczyścić powierzchnię, zdjąć odpadającą farbę i później właściwe już przygotować ścianę. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich kroków możemy pozwolić sobie na kolejne malowanie.
Nie podoba ci się krycie farby – dodaj do niej brokat
Jeśli nie jesteś zadowolony z krycia farby lub nowego koloru możesz jeszcze zaradzić temu. W jaki sposób? Warto sięgnąć po dodatki do farb w postaci specjalnych proszków, elementów wykańczających, brokatu, pyłków i innych podobnych. Dzięki temu możemy zmienić wygląd ostatecznej warstwy na naszej ścianie bez konieczności kolejnego, kilkukrotnego malowania, szczególnie jeśli barwa nie wyszła dokładnie tak, jak sobie zamierzyliśmy. Zanim przystąpimy do dekoracyjnego malowania, warto bardzo dokładnie wymieszać farbę z proszkiem.
Plamki nie do zamalowania – zaklej naklejką
Podczas malowania ścian może okazać się, że pojawią się na niej plamy nie do zamalowania. Zdarza się tak nawet pomimo wcześniejszego, dokładnego przygotowania powierzchni. Jednym z prostszych trików do zastosowania w takiej sytuacji jest zastosowanie naklejek ściennych. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór specjalistycznych nalepek od małych, pojedynczych motywów, aż po duże, zakrywające nawet całą ścianę
Nie wychodzi ci malowanie? Postaw na tapetę
Kolejnym pomysłem na poradzenie sobie ze źle pomalowaną ścianą jest jej tapetowanie. Szeroka oferta tapet sprawia, że bez trudu dobierzemy ją do każdego wnętrza. Możemy wybrać tapetowanie całej powierzchni lub wyłącznie jej fragmentu. W ten sposób dość szybko możemy zatuszować źle pomalowaną ścianę.
Na nierówności ścienne nałóż tynk dekoracyjny
Jeszcze innym trikiem na nierówności ścienne czy źle kryjącą farbę jest zastosowanie tynków dekoracyjnych. Możemy sięgnąć zarówno po gotowe rozwiązania, jak również samodzielnie wykonać dekoracyjne wzorki tynkowe na powierzchni. Dzięki temu nasza brzydko pomalowana ściana może wyglądać zupełnie inaczej, z dekoracją, która mogłaby być już wcześniej zaplanowana dla artystycznego efektu. Z pewnością nikt postronny nie zorientuje się, że nie był to zamierzony efekt.