Od ponad dekady panuje moda na stosowanie zamiast tapet, drewnianych okładzin czy prostego malowania, tynków strukturalnych. Nic w tym dziwnego, bo za ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć na ścianie nietuzinkowe efekty, które staną się z pewnością ozdobą pomieszczeń, w których je wykorzystamy. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie tej metody ozdabiania ścian oraz pokazanie sposobów, dzięki którym zastosowanie tej metody stanie się łatwiejsze. Zapraszamy do lektury!

Czym jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny inaczej nazywany dekoracyjnym znacząco różni się od tynków cementowo-wapiennych czy gipsowych. Przede wszystkim po nałożeniu uzyskuje się z jego pomocą dekoracyjną fakturę na ścianie. Jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Tynk strukturalny wyróżnia się paroprzepuszczalnością oraz niską nasiąkliwością. To czyni z niego idealny materiał do kładzenia również w pomieszczeniach z wysoką wilgotnością, ponieważ nie będzie on pochłaniał jej z powietrza. Jeśli chodzi o sposób nakładania go na ścianę, również jest odmienny w porównaniu do tynku gipsowego. Kładzie się go w grubszych warstwach i zaciera specjalną pacą.

Jakie są odmiany tynku dekoracyjnego?

Na rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów tynków dekoracyjnych, różniących się pomiędzy sobą efektem, jaki dadzą na ścianie oraz sposobem nakładania. Pierwszym z rodzajów tynków strukturalnych jest tynk zacierany. Fakturę na ścianie uzyskujemy, nakładając go i zacierając specjalną packą z tworzywa sztucznego. Tynk strukturalny pozwala nam na uzyskanie dekoracyjnych wzorów za pomocą różnorodnych narzędzi między innymi pędzla, szpachelki, szczotki, czy wałka. Co ważne, jeśli struktura nam się nie spodoba, możemy ją zetrzeć i nałożyć ponownie. Konieczne będzie jednak szpachlowanie. Inną odmianą tynku dekoracyjnego jest ten ciągniony, który ma specjalny ziarnisty wypełniacz. Podczas zacierania go, te ziarna żłobią na ścianie rozmaite wzory. Tynk japoński to z kolei połączenie suchego tynku i tapety. W jego składzie znajdziemy strzępki jedwabiu, bawełny, celulozy, włókien mineralnych czy miki. Taki tynk możemy dodatkowo koloryzować poprzez dodanie specjalnych pigmentów.

Możemy również wyróżnić tynki strukturalne wewnętrzne i zewnętrzne w zależności od tego, gdzie będą one kładzione. Każdy z nich jest oczywiście odpowiednio dostosowany do warunków, w jakich będzie użytkowany.

Jakich narzędzi potrzebujemy do kładzenia tynku strukturalnego?

Nakładanie tynku dekoracyjnego nie jest bardzo trudnym zadaniem, ale by uzyskać idealną powierzchnię, potrzebujemy dużo doświadczenia, dokładności i cierpliwości. Jeśli boimy się wykonać to zadanie samodzielnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy remontowej. Oni zawsze będą najlepiej wiedzieć, jakie prace i w jakiej kolejności muszą być wykonane dla wykonania idealnie ozdobionej tynkiem strukturalnym ściany. Doradzą również, jeśli lepszym wyborem będzie malowaniegruntowanie czy tapetowanie.

Do wykonania wykończenia wnętrz z pomocą tynku dekoracyjnego potrzebujemy materiałów do zabezpieczenia przestrzeni, czyli grubej folii i taśmy malarskiej, do mieszania wiertarki z mieszadłem, a do nakładania tynku strukturalnego wałka lub pędzla, pacy (stalowej i plastikowej). Przydadzą nam się również szpachle, kielnie lub gąbki, preparat do gruntowania oraz masa tynkarska.

tynk strukturalny co trzeba wiedziec 300x225 Kraków

Jak nakładać tynk dekoracyjny?

Pierwszym krokiem do nałożenia tynku strukturalnego jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Ścianę powinniśmy umyć, odtłuścić i zagruntować. W kolejnym kroku na podkład gruntujący nakładamy cienką warstwę masy tynkarskiej, używając do tego pędzla lub gładkiej pacy ze stali. Nadmiar masy powinniśmy ściągnąć do wiadra. Tynk położony na ścianie zacieramy przy użyciu pacy plastikowej. Warto robić to ruchami okrężnymi. Jeśli to konieczne nakładamy kolejną warstwę tynku, nie czekając, aż pierwsza wyschnie. By uzyskać strukturę tynku dekoracyjnego, powinniśmy nadać mu fakturę, korzystając z narzędzi. Do tego celu możemy wykorzystać gąbkę, pacę, kielnię czy szpachlę. Technika zaś zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Narzędzia do naszego strukturalnego tynku możemy przykładać i odrywać lub przesuwać je w różnych kierunkach. Warto pooglądać filmiki prezentujące różne techniki tworzenia struktury w tynku oraz eksperymentować. Tylko od nas bowiem zależy, jaką strukturę tynku dekoracyjnego ostatecznie uzyskamy. Najpopularniejszym efektem jest tynk jak płótno, kiedy to uzyskujemy pionowe struktury przy pomocy pędzla. Przykładami innych struktur są obłoczki (wykonane z pomocą gąbki) czy nieregularne zatarcia wykonane szpachlą. Do wykonania tynku strukturalnego o ciekawej fakturze możemy również wykorzystać różne tkaniny, sznurki i wszystkie przedmioty pozwalające odbić się na ścianie.

 

Tynk strukturalny: wszystko, co musisz o nim wiedzieć przed remontem ścian

Zadzwoń

Zapytaj remont

730-647-015

Zadzwoń