Wałek malarski to jedno z podstawowych narzędzi malarskich przeznaczonych do malowania ścian. Dzięki wałkowi malarskiemu prace remontowo-wykończeniowe stają się znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze.

Jaki rozmiar wałka wybrać?

Podstawową zasadą doboru wałka malarskiego jest jego szerokość. Do ścian, podłóg i sufitów najlepiej wybrać szeroki wałek od 12 do 25 cm. Wąskie wałki, czyli te o szerokości od 12 do 5 cm przeznaczone są do malowania narożników, ram okiennych, drzwiowych, odcinania kolorów czy malowania elementów dekoracyjnych.

Jakie poszycie wałka będzie najlepsze?

Kolejnym kryterium doboru właściwego wałka malarskiego jest wysokość poszycia wałka, czyli tzw. runo wałka. Wałki z krótkim włosiem (do 10 mm) nadają się do malowania powierzchni gładkich, czyli np. parkietu, podłogi, gładzi gipsowej. Natomiast długie runo (15-30 mm) należy wybierać do chropowatych powierzchni – z kamienia lub betonu. Wałki ze średnim runem (13-15 mm) najlepiej sprawdzą się do malowania tapet strukturalnych i tradycyjnych tynków.

Z jakiego materiału wybrać wałek?

Najbardziej popularne są wałki wykonane z włókien syntetycznych lub poliakrylowych. Wałki z pluszu neonowego lub mikrofibry z reguły stosuje się do farb wodoszczelnych. Wałki wełniane, akrylowe, welurowe lepiej nadadzą się do farb rozpuszczalnikowych. Z kolei wałki z gąbki najlepsze będą do farb olejnych.

Jak umyć wałek malarski?

Mycie wałka malarskiego po każdej pracy gwarantuje jego dłuższą żywotność. Po skończonej pracy wałek malarski najlepiej umyć w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Po umyciu wałek najlepiej odwirować po to, by szybciej wysechł.

Jak wymienić wałek malarski?

Standardowe wałki malarskie skonstruowane są tak, aby rolkę można było z łatwością wymienić. Rękojeść jest natomiast elementem stałym dopasowanym do szerokości całego wałka.

Jak malować przy użyciu wałka malarskiego?

Używając wałka malarskiego do malowania ścian, przede wszystkim trzeba pamiętać o właściwym kierunku malowania. Farbę należy nakładać ruchami od góry do dołu i z powrotem, lekko przyciskając wałek do powierzchni. Malowanie w różnych kierunkach na krótkich odcinkach spowoduje nierównomierne rozprowadzenie farby, co w konsekwencji może prowadzić do powstania smug.

Jakie akcesoria należy dobrać do wałków malarskich?

Podczas malowania wałkiem malarskim warto zaopatrzyć się w tzw. kuwety, czyli specjalne pojemniki, do których nalewa się kolejne porcje farby po to, by wygodnie nabierać farbę wałkiem. Kuwety wyposażone są w specjalną platformę do usuwania nadmiaru farby, dzięki czemu farba nie kapie z wałka. Inny przydatnym przedmiotem są plastikowe lub metalowe kratki przeznaczone do umieszczania w wiaderku w celu odsączenia nadmiaru farby z wałka. Kije teleskopowe, czyli tzw. przedłużacze do wałków przydadzą się zwłaszcza wtedy, kiedy konieczne będzie pomalowanie wysokich partii ścian lub sufitu. Najczęściej występują w rozmiarze 1,5 lub 2 m (po złożeniu).

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
518-608-014
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Wałki malarskie

Zadzwoń ☎️