2.6 Suche tynki 300x200 Kraków Suche tynki w Krakowie

Suche tynki to bardzo ciekawy sposób na nieszablonowe wykończenie wnętrza. Kładąc suchy tynk na ścianie, a także na suficie sprawiamy, że niedużym nakładem prac pomieszczenia nabierają szyku i elegancji. Tego rodzaju wykończenie można łączyć z innymi, np. kładzeniem tapet czy malowaniem ścian. Aby efekty były satysfakcjonujące, należy wcześniej wykonać szpachlowanie ścian oraz ich gruntowanie.

 

 

Suche tynki – montaż

Montaż suchych tynków jest bardzo prosty. Przebiega szybko, sprawnie i praktycznie bez bałaganu. Najpopularniejszymi formami montażu są:

  • Suchy tynk na kleju
  • Tynki suche z płyt kartonowo-gipsowych na stelażu

Różnica pomiędzy tymi dwoma formami montażu polega na sposobie przytwierdzenia ich do podłoża. W obu przypadkach należy jednak pamiętać, aby podłoże było suche, trwałe i przyczepne.

Rodzaje suchych tynków

Wśród suchych tynków najpopularniejszymi rodzajami są:

  • Płyty gipsowe, które mają szerokie i bardzo powszechne zastosowanie w wielu pomieszczeniach, a także na zewnątrz budynku. Suche tynki z płyt gipsowo – kartonowych daje się z łatwością ciąć, układać, a ich montaż jest niebywale prosty. Wystarczy, aby dociąć taki suchy tynk gipsowy na odpowiednią wielkość i osadzić go za pomocą kleju lub stelaża na elemencie konstrukcyjnym (ścianie lub suficie).
  • Regipsy, ułatwiające w znaczny sposób zabudowę niewygodnych elementów instalacyjnych lub konstrukcyjnych. Dają się z powodzeniem układać jako suche tynki wewnętrzne jak i zewnętrzne.
  • Sufity podwieszane – krzyk mody ostatnich lat. Prócz łatwości ich układania i montażu stwarzają możliwość ciekawego zaaranżowania wnętrza poprzez dodanie niebanalnych elementów świetlnych lub kolorystycznych.
  • Zabudowy z płyt gk i regipsów – Pozwalające w ciekawy sposób obudować niewygodne elementy – kaloryfery, rury wodno – kanalizacyjne czy kominy. Poprzez przełamywanie płaszczyzn pozwalają ponadto na uzyskanie ciekawych efektów aranżacji wnętrza

Suche tynki – wady i zalety

Wadami suchych tynków jest zdecydowanie ich delikatność i olbrzymia akustyczność. Suche tynki w domu można jednak z powodzeniem montować we wszystkich pomieszczeniach. Oprócz instalacji w łazience, kuchni czy pokoju z powodzeniem stosuje się również suche tynki na poddaszu. Wiele osób pyta jak wygląda odnawianie ściany czy sufitu posiadających suchy tynk. Malowanie czy tapetowanie takich tynków jest banalnie proste, identyczne jak w przypadku typowych ścian czy sufitów. Idealnie gładka płaszczyzna płyt daje ponadto dużo lepszy efekt idealnego wyrównania powierzchni. Suchy tynk na poddaszu, w kuchni, łazience czy salonie prezentuje się wtedy naprawdę wspaniale!

Zadzwoń ☎️