Pianki montażowe wykorzystywane są przede wszystkim do uszczelniania szczelin przy montażu drzwi i okien, izolacji elementów instalacji wodnej, grzewczej. Mogą także służyć do izolacji akustycznej i termicznej czy wypełniania szczelin w dachach i stropach. Ze względu na swoje właściwości i łatwość aplikacji jest to materiał chętnie wykorzystywany przy wszelkich pracach wykończeniowych

Jak działa pianka montażowa?

Pianki montażowe to inaczej pianki poliuretanowe, które powstają w wyniku zmieszania dwóch składników określanych mianem MDI. Do aplikacji pianki najczęściej wykorzystuje się tzw. pistolet do pianki (pianki pistoletowe) lub specjalny aplikator dołączony w zestawie (pianki wężykowe). Po aplikacji pianki wydostaje się piana, która w bardzo szybkim tempie zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. Ta właściwość powoduje, że pianka jest w stanie dokładnie wypełnić wszelkie szczeliny, jednocześnie tworząc trwałe uszczelnienie. W przypadku pianki pistoletowej istnieje możliwość wielokrotnego użycia, z kolei decydując się na piankę o wężykowym systemie montowania, ponowne użycie może okazać się niemożliwe.

Jakie są rodzaje pianek montażowych?

W sklepach możemy dostać pianki jedno- i dwuskładnikowe. Pianki jednoskładnikowe oznaczone symbolem 1K to najbardziej powszechna grupa produktów, dostepna zarówno w systemie dozowania wężykowym i pistoletowym. Pianki jednoskładnikowe wyróżniają się krótkim czasie utwardzania i większym przyrostem objętości w porównaniu do pianek dwuskładnikowych. Pianki dwuskładnikowe, czyli 2K (2-komponentowe) charakteryzują się bardzo małym przyrostem objętości (około 20-30%) i dużą mocą klejenia. Piankę dwuskładnikową warto wybierać wtedy, kiedy zależy nam na oszczędności czasu.

Czym kierować się przy zakupie pianki montażowej?

Przy zakupie pianek montażowych przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dwie właściwości: przyrost objętości i czas utwardzania. Pianki jednoskładnikowe zalecane są do wypełniania szczelin na poddaszach ze względu na swoje właściwości wygłuszania i uszczelniania. Nie zapewniają jednak one wysokiej izolacji cieplnej, dlatego do montażu okien i drzwi zaleca się pianki dwuskładnikowe. Czas utwardzania należy dostosować do rodzaju wykonywanych prac. Najkrótszy czas utwardzania maja pianki dwuskładnikowe w kartuszach (około 5 minut), a najdłuższy piany wężykowe – ok. 45 minut.

W jaki sposób określić wydajność pianki montażowej?

Wydajność pianki montażowej określa się za pomocą warkocza rozłożonego na wyznaczonej powierzchni. Przyjmuje się, że jedno opakowanie pianki montażowej o masie standardowej, czyli 680g pozwala uzyskać około 100 m warkocza o średnicy 20 mm.

Czy pianka montażowa może chłonąć wodę?

Nie. Ze względu na strukturę zamkniętych komórek, pianki montażowe są odporne na działanie wilgoci, oznacza to, że nie wchłaniają i nie gromadzą wilgoci z powietrza.

Jak usunąć piankę montażową?

Usuwanie pianki montażowej powinno odbywać się w jak najmniej inwazyjny sposób, najlepiej za pomocą specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. W sklepach możemy znaleźć wiele specjalnych środków czyszczących, które pomogą nam się pozbyć uciążliwych zabrudzeń po piance. Do usuwania pianki montażowej nie wolno stosować żadnych ostrych narzędzi.

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
518-608-014
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Pianka montażowa

Zadzwoń ☎️