Papier ścierny to jeden z wyrobów ściernych przeznaczony do wykończania powierzchni, czyli ich szlifowania lub polerowania. Występuje w postaci arkuszu formatu A4 lub taśmy grubszego papieru, którego nośnikiem jest najczęściej mocny karton, tkanina naturalna lub syntetyczna. Papier ścierny może być stosowany do prac ręcznych, takich jak obróbka ścierna drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, jak również stanowić ważne akcesorium do szlifierek.

Czym jest granulacja papieru ściernego?

Granulacja, czyli ziarnistość papieru ściernego to jeden z najważniejszych parametrów tego typu materiału. W zależności od przeznaczenia, ziarna papieru ściernego mogą mieć różną wielkość. Pełny zakres ziarnistości materiałów ściernych zawiera się w przedziale od P12 do P7000. Liczba to oznacza ilość ziaren na jeden cal². Im większy numer tym granulacja jest drobniejsza.

Jak klasyfikowana jest ziarnistość papieru ściernego?

  • Granulacja P12-P100 – papier o bardzo dużych ziarnach (granulacja gruba). Najczęściej stosowany z elektronarzędziami, na przykład szlifierką lub do szlifowania wstępnego.
  • Granulacja P100-P180 – papier o granulacji średniej. Używa się go czyszczenia powierzchni z zabrudzeń, lakierów, farb i rdzy.
  • Granulacja P180-P400 – granulacja bardzo wysoka. Ten rodzaj papieru najczęściej stosuje się do ostatecznego wykończenia powierzchni i poprawek lakierniczych.
  • Granulacja ponad P400 – ten rodzaj papieru stosuje się do finalnych prac oraz szlifowania obrabianego materiału na wysoki połysk.

Jaki papier ścierny do drewna?

Przy doborze papieru ściernego do obróbki drewna podstawową zasadą, którą należy się kierować jest rodzaj drewna oraz to, czy obróbkę wykonuje się ręcznie, czy za pomocą szlifierki. Przy obróbce wykończeniowej drewna najlepiej stosować gradację granulacji – zaczynając od ziaren stosunkowo dużych przechodząc stopniowo do coraz mniejszych. Nie poleca się stosować jednego rodzaju gradacji, ponieważ nie osiągniemy w ten sposób tak dobrego efektu obróbki. Do pierwszej obróbki surowego drewna można użyć papieru o ziarnistości P100. Z kolei obróbkę surowego drewna wystarczy skończyć na gradacji na poziomie P220 – wystarczy to, aby uzyskać gładką powierzchnię przygotowaną do dalszych prac.Czym jest papier ścierny wodny?

Papier w wodny w przeciwieństwie do papieru zwykłego przeznaczony jest do szlifowania na mokro, dlatego jest całkowice woododporny. W sklepach można znaleźć papier wodny przeznaczony do szlifowania ręcznego, jak również do elektronarzędzi, takich jak szlifierka taśmowa czy oscylacyjna.

Jaki papier ścierny do szlifowania gładzi gipsowej?

Jednym ze sposobów na gładkie ściany jest jej szlifowanie przy użyciu papieru ściernego.  Jest to sposób, aby ze ścian usunąć nierówności i uzyskać gładką powierzchnię. Szlifowanie ścian należy wykonać papierem ściernym o gramaturze 120-160 przy szlifowaniu wstępnym i 220-220 przy szlifowaniu ostatecznej warstwy.

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
518-608-014
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Papier ścierny

Zadzwoń ☎️