Grunt malarski to specjalny preparat przeznaczony do impregnowania podłoża lub pierwszego malowania. Stanowi mieszaninę żywic, wypełniaczy, stabilizatorów, śrdków pomocniczych oraz bieli.

Czym jest gruntowanie i w jakim celu się je przeprowadza?

Gruntowanie podłoża to etap poprzedzający czynność malowania, polegający na pomalowaniu podłoża specjalnym preparatem gruntującym, tzw. gruntem malarskim. Gruntowanie ma na celu wyrównać i wzmocnić podłoże, zmniejszyć jego chłonność oraz poprawić przyczepność później nakładanych warstw farby. Gruntowanie obniża koszty remontu, ponieważ wpływa na obniżenie ilości nakładanej farby i tym samym przedłuża jej żywotność.

Kiedy wykonujemy gruntowanie?

Gruntowanie powinno być przeprowadzane zarówno przy starych powierzchniach, jak i nowych i świeżych tynkach. Jedynie w przypadku ścian malowanych farbami lateksowymi lub akrylowymi, malowanie gruntem malarskim może okazać się zbędne.

W przypadku ścian już malowanych, gruntowanie wykonujemy zawsze po zeskrobaniu starych powłok malarskich.

Jaki grunt malarski wybrać?

Grunt malarski powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, dlatego wybierając odpowiedni preparat gruntujący, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego podłoża zostały wykonane ściany. Na rynku możemy znaleźć grunty wzmacniające, które wytwarzają na gruntowanej powierzchni i trwałą i mocną powłokę, grunty penetrujące zabezpieczające przed nadmiernym pyleniem się ściany, grunte szczepne poprawiające przyczepność oraz tzw. grunty silikonowe przeznaczone przede wszystkim pod farby silikonowe.

Czym różni się grunt od farby podkładowej?

Grunty nakłada się w celu wzmocnienia podłoża i zmniejszenia jego chłonności, z kolei farby podkładowe w celu ujednolicenia powierzchni, wyrównania zabarwienia i ograniczenia wchłaniania przez podłoże farb nawierzchniowych. Farby podkładowe sprawdzą się zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy zmienić kolor ścian z barwy intensywniejszej na jaśniejszą. Farb podkładowych nie powinno się stosować na ścianach w złym stanie.

W jaki sposób należy aplikować grunt malarski?

Grunt malarski można nakładać zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Na początku należy go zaaplikować w miejscach trudno dostępnych oraz w narożnikach ścian, następnie na całej powierzchni ruchami góra-dół.

Czy można do gruntowania użyć farby rozcieńczonej z wodą?

Nie. Farba ma całkiem inne przeznaczenie niż preparat gruntujący.

Jak sprawdzić czy powierzchnia wymaga gruntowania?

Aby sprawdzić, czy powierzchnia wymaga gruntowania, najlepiej przeprowadzić dwa proste testy podłoża. Test nasiąkliwości podłoża polega na spryskaniu powierzchni wodą. Jeśli woda szybko wsiąknie, oznacza to, że powierzchnia jest bardzo chłonna i wymaga zagruntowania. Test przyczepności podłoża polega na naklejeniu na powierzchnię taśmę malarską i jej szybkim zerwaniu. Jeśli farba odrywa się lub zostaje na taśmie, trzeba usunąć starą powierzchnię i zagruntować powierzchnię.

 

Jeśli nie masz czasu ani chęci, żeby zastanawiać się nad tymi aspektami
518-608-014
Skontaktuj się ze mną i problem będzie z głowy

 

Grunt malarski

Zadzwoń ☎️